Uratujmy historię od zapomnienia

Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Jacek Czubak – Prezes Fabryki Feniksa oraz ks. Adam Bednarczyk Proboszcz par. pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia zapraszają do udziału w tegorocznej, 13. już kweście na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków znajdujących się na terenie żyrardowskiej nekropolii.

Akcja pn. „Ratujmy naszą historię od zapomnienia” od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród żyrardowian. Z roku na rok do wydarzenia dołącza coraz więcej osób – zarówno kwestujących, jak i tych, którzy doceniają szczytną inicjatywę przekazując datki na realizację głównego celu wydarzenia.

W ciągu 12 lat poddano konserwacji szereg zabytkowych, chylących się ku upadkowi pomników będących częścią żyrardowskiego Cmentarza. Wśród odrestaurowanych grobów znalazły się już m.in. pomnik Fridy i Wilhelma Leopold z 1882 r., nagrobek Edmunda Orlika – byłego prezydenta miasta Żyrardowa oraz niezwykle cenny w historii naszego miasta grób Marie Marcellin – wnuczki Karola Dittricha. Inicjatorem wydarzenia jest Fabryka Feniksa, która od lat angażuje się w działania mające na celu upamiętnienie historii miasta oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego Żyrardowa.

Na XIX-wiecznym Cmentarzu Miejskim znajduje się łącznie ponad 160 zabytkowych nagrobków objętych opieką konserwatora zabytków. Wśród nich odnaleźć można szereg pięknych lecz zniszczonych nagrobków osób zasłużonych dla historii miasta, rzeźb aniołów, mnichów, czy też inne pomniki wykazujące się niezwykłym walorem artystycznym, będące dziś dla wielu dziełami sztuki. Ich stan wymaga jednak natychmiastowej konserwacji. Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na odbudowę kolejnego zabytkowego nagrobka.

Kwestujący to zarówno wolontariusze związani od lat z Fabryką Feniksa, uczniowie żyrardowskich szkół, nauczyciele, pracownicy miejskich organizacji, jak i przedstawiciele samorządu.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: