W piątkowe popołudnie, 26 lutego 2016 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w inauguracji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grodzisku Maz. Obchody z udziałem prezesa IPN Łukasza Kamińskiego rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy „…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...” - Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego.

Pomimo niezwykłego załamania pogody, plac przed kościołem św. Anny wypełnił się zainteresowanymi uczczeniem pamięci Żołnierzy Wyklętych grodziszczan. Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez IPN oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Wystawa, sprowadzona z inicjatywy zespołu Willi Radogoszcz, ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych jak dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych, co pozwoli zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie. Na pozostałych planszach zaprezentowano sylwetki zidentyfikowanych postaci. Ekspozycję można zobaczyć do końca kwietnia.

Po otwarciu wystawy władze gminy i goście złożyli kwiaty obok tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i ofiary sowieckiego bombardowania Grodziska Maz. w dniu 16 stycznia 1945 r.

Następne punkty uroczystości miały miejsce w Centrum Kultury, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prezesa IPN Łukasza Kamińskiego na temat działalności Żołnierzy Wyklętych, prób zatarcia ich pamięci, jak i walki o ich upamiętnienie. Ze szczegółami prezes IPN opowiadał o prowadzonych przez instytut pracach, jak i o prezentowanej w Grodzisku wystawie.

- Cieszę się z obecności osób, którym niezwykle bliska jest idea upamiętnienia i pamięci o Żołnierzach Wyklętych – mówił na wstępie burmistrz Grzegorz Benedykciński. - Mówimy o ludziach, którzy przeżyli największy dramat. Walczyli o Polskę, a później byli przez ich Polskę prześladowani. Dziękował również przedstawicielom Powiatowego Klubu Historyczno-Dziennikarskiego i przedstawicielom fundacji Wdzięczność Niepokornym im. Ks. Sylwestra Zycha, którzy od dawna walczą o pamięć o Żołnierzach Wyklętych w naszej okolicy. Wspominał również, że na ostatniej sesji Rady gminy podjęto uchwałę o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych pomnikiem. O tym, jak przebiegało procedowanie nad tą uchwałą, wspomnimy w najbliższych dniach.

Podczas konferencji głos zabrali również Paweł Kołkiewicz z Powiatowego Klubu Historyczno- Dziennikarskiego i radny powiatu Wojciech Hardt, który wspominał o Żołnierzach Wyklętych działających w naszych okolicach.

Uroczystości zakończył spektakl „Bo warto pamiętać…” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.

Piątkowe uroczystości, mimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody, przyciągnęły wielu mieszkańców Grodziska. Przywołując na pamięć wcześniejsze formy upamiętnienia i niejednokrotnie „zawłaszczania” tego dnia, warto zauważyć, że działania i los Żołnierzy Wyklętych coraz mocniej zapisują się w świadomości mieszkańców. Większa jest także otwartość różnych środowisk dbających o pamięć Żołnierzy Wyklętych. Zachęcamy też do udziału w obchodach 1 marca w kościele św. Anny.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grodzisku


To może Cię zainteresować: