Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniach od 26.02.2016 – 30.04.2016 r. na Placu Zygmunta Starego będzie można oglądać wystawę plenerową "…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu..." - Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego

Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez IPN oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych jak dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych, co pozwoli zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie. Na pozostałych planszach zaprezentowano sylwetki zidentyfikowanych postaci.

Uroczyste otwarcie Wystawy z udziałem prezesa IPN Łukasza Kamińskiego odbędzie się 26 lutego 2016 r. o godzinie 14.30. Ekspozycja ze zbiorów IPN została sprowadzona do Grodziska Maz. z inicjatywy pracowników Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz i stanowi część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: