W poniedziałek, 1 marca przypadał Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku, mieszkańcy Grodziska uczcili ich pamięć, a zwłaszcza żołnierzy działającego na tym terenie oddziału „Krzysztofa”.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscu straceń, po czym władze gminy i zebrani mieszkańcy przeszli na grodziski cmentarz, gdzie złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

Warto przypomnieć, że oddział „Krzysztofa”, nazwany tak ze względu na pseudonim swojego dowódcy, składał się z żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy Szarych Szeregów. Po rozwiązaniu Armii Krajowej żołnierze wrócili do konspiracji. Operowali w lasach powiatu grodziskiego. Grupa liczyła 37 członków. W czerwcu 1945 r. w wyniku obławy prowadzonej przez aparat bezpieczeństwa, większość członków została schwytana i osadzona w więzieniu. Większość z nich otrzymała wysokie wyroki. Dwóch z nich przypłaciło przynależność do oddziału życiem.

Wszystkich zainteresowanych historią oddziału „Krzysztof” zachęcamy do zapoznania się z wydaną na początku lat 90 książką „Kawałki pociętego sztandaru” autorstwa Janusza Zabłockiego.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk uczcił Żołnierzy Wyklętych


To może Cię zainteresować: