W dniu 1 marca o 14.00 władze oraz mieszkańcy Grodziska oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Uroczystość odbyła się na „Starym Cmentarzu” w Grodzisku Maz. przy tablicy im poświęconej.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. W dniu 4 lutego 2011 r. Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Uroczystość w Grodzisku Maz. prowadził pan Łukasz Nowacki z Willi Radogoszcz. W imieniu władz Grodziska głos zabrała pani Burmistrz Maria Grabowska. Zauważyła, że takie spotkania łączą pokolenia. Dzięki obecności młodzieży, udziałowi kombatantów oraz średniego pokolenia, reprezentowanego przez nią, pamięć o tych wydarzeniach jest przekazywana. Następnie krótką modlitwę poprowadził ksiądz dziekan Eugeniusz Dziedzic. Uroczystości w dniu 1 marca są wyrazem hołdu dla żołnierzy patriotycznego podziemia za męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie wolnej Ojczyzny.

Na uroczystości oprócz pana Stefana Łuczyńskiego, grodziskiego Żołnierza Wyklętego, który wsławił się śmiałym atakiem na posterunek Milicji w Radziejowicach, przybyli także żołnierze Armii Krajowej, mieszkańcy Grodziska oraz liczna grupa młodzieży szkolnej.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: