W minioną sobotę z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na terenie całej Polski czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W naszym powiecie dzieł tego wielkiego komediopisarza można było posłuchać w Grodzisku Mazowiecki, Jaktorowie, Podkowie Leśnej i w Kaskach na terenie Filii Gminnej Biblioteki w Baranowie.

Spotkanie, adresowane głównie do dzieci, rozpoczęła pani Bożena Stegienko - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie, od odczytania listu od Prezydenta.
Czytający dzieła Aleksandra Fredry, ze względu na zebraną młodą publiczność, skoncentrowali się na odczytaniu bajek jego autorstwa. Podczas wielu odczytów zebrana publiczność włączyła się do zabawy, żywo reagując na znane strofy i dopowiadając ich zakończenia. Niektóre bajki czytały także zgromadzone w bibliotece dzieci.

Sobotnie spotkanie stało się również przyczynkiem do rozstrzygnięcia bibliotecznego konkursu na najaktywniejszego czytelnika wakacji. Bezsprzecznym zwycięzcą konkursu został Staś Banaszczyk, który przeczytał w wakacje 31 książek! Dodatkowo laureatami zostali:

  • Kategoria do 7 lat – Ania Mierzejek i Maciek Raczkowski
  • Kategoria 8-10 lat – Wojtek Mierzejek i Gabrysia Wielogórska
  • Kategoria 11-13 lat – Dominika Gaweł
  • Kategoria 14-16 lat – Natalia Gosk, Oliwia Szelachowska

Po wręczeniu nagród wszyscy zebrani moli zobaczyć prezentację z półkolonii organizowanych przez bibliotekę, w ramach których dzieci zwiedzały m.in. Muzeum Garncarstwa w Bolimowie, podziwiały dzieła Józefa Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach i zwiedzały Stadion Narodowy, Dzieciaki przygotowały również własną dramę – „Brzydkie Kaczątko”, z przygotowania której film został zgłoszony do konkursu Fundacji Lotto.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Każdy mógł podstemplować okolicznościową pieczęcią swoje książki, a zebrani goście przy kawie, herbacie i pysznym cieście wspominali wakacje i wspólne czytanie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Narodowe czytanie w Kaskach


To może Cię zainteresować: