fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli

8 września odbyła się kolejna edycja akcji „Narodowe Czytanie”, która ma promować czytelnictwo, a przede wszystkim znajomość rodzimej literatury. Tegoroczną lekturą czytaną publicznie w Polsce i poza jej granicami było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

„Narodowe Czytanie” to cykliczne wydarzenie zapoczątkowane w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. W tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – do akcji włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli.


List z Kancelarii Prezydenta RP

Na kilka dni przed akcją do Gminnej Biblioteki Publicznej dotarł list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników tegorocznej edycji. Można w nim między innymi przeczytać:

[…] w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. [...]

Halina Krajewska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabiej Woli, zapoznała zebranych z jego treścią zaraz po rozpoczęciu imprezy.

Uczestnicy

Akcję „Narodowe Czytanie” prowadził – jak co roku – Jacek Wolszczak, aktor, dziennikarz radia Fama w Żyrardowie, a zarazem nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu. Opowiedział o historii akcji, a także przybliżył życiorys autora „Przedwiośnia”.

O losach Cezarego Baryki z zaangażowaniem czytali uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Żabia Wola, a więc SP im. Marii Kownackiej w Skułach z dyrektorką Barbarą Gradkowską i nauczycielką Anną Cebulą, SP im. Stefanii Dziewulskiej w Ojrzanowie z nauczycielką języka polskiego Małgorzatą Mikodą, SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Józefiny, a także Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie z dyrektorką Krystyną Pietrzak. Widownię stanowiły również osoby dorosłe – czytelnicy biblioteki, którzy spontanicznie przyłączyli się do akcji.

Podziękowania

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim dyrektorkom i  nauczycielom za obecność i za zachęcenie młodych ludzi do publicznego czytania niełatwej przecież lektury, jaką jest proza Stefana Żeromskiego. Jak nikt inny, zdajemy sobie sprawę, że w dobie internetu, gier komputerowych bardzo trudno zachęcić młodzież do czytania. - mówiła nam po imprezie uśmiechnięta Halina Krajewska, kierownik żabiowolskiej biblioteki. – Cieszę się, że współpraca ze szkołami w naszej gminie układa się tak dobrze. Nie ukrywam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tegoroczną frekwencją. To dobry prognostyk na kolejne odsłony „Narodowego Czytania” w Żabiej Woli. Z pewnością zrobimy wszystko, aby za rok było u nas równie tłoczno.

Sukces

Żabiowolskie „Narodowe Czytanie” staje się z roku na rok imprezą, która przyciąga coraz większą liczbę uczestników, zwłaszcza młodych, dla których zetknięcie się z literaturą – tak często kojarzoną z nudnymi lekturami – stanowi okazję do sprawdzenia swoich możliwości interpretacyjnych przed publicznością, a także do zastanowienia się nad motywacją i realiami życia literackich bohaterów. Z pewnością „Narodowe Czytanie” może być dla nich zachętą do jeszcze niejednej podróży we wspaniały świat książek

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Żabiowolskie „Narodowe Czytanie”


To może Cię zainteresować: