W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyła się kolejna edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Tak, Jak w latach ubiegłych, utwory uznanych polskich autorów można było usłyszeć w żabiowolskim dworku, gdzie mieści się Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli.

W tym roku czytane były fragmenty „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dymu” Marii Konopnickiej, „Katarynki” Bolesława Prusa, „Orki” Władysława Reymonta, „Sachema” Henryka Sienkiewicza. Wśród wybranych nowel znalazły się również „Rozdziobią nas kruki i wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, a także „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza.

Radość w bibliotece
Jak zawsze z ilości ochotników do czytania cieszyła się kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabiej Woli, Halina Krajewska: - To niesamowita radość, że co roku możemy liczyć na osoby, które odważnie stają przed publicznością i czytają wcale niełatwą literaturę. Nikt nie potrzebował mikrofonu, chociaż był przygotowany. Wszyscy zaprezentowali się wyśmienicie, chociaż niektórzy sprawiali wrażenie zdenerwowanych. To dowód na to, że dobra książka przyciąga niczym magnes. Tegoroczną nowością było zaproszenie dwóch artystek z Łodzi, które swoimi interpretacjami utworów Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina sprawiły, że nasza biblioteka zamieniła się w salę koncertową, a muzyka i piękny głos były wspaniałym uzupełnieniem czytanych nowel.

Niesamowity koncert
Zaproszenie do Żabiej Woli przyjęła Emilia Klimczak (sopran), solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, która w przeszłości wspóółpracowała także z teatrem im. Stefana Jaracza i Teatrem Nowym. Przy fortepianie zasiadła Agnieszka Kościelak-Nadolska. To absolwentka wydziałów: Teorii Muzyki i Fortepianu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W ich wykonaniu uczestnicy akcji mogli usłyszeć między innymi tak znane utwory jak „Znaszli ten kraj”, „Dalibógże” Stanisława Moniuszki, czy „Życzenie” Fryderyka Chopina.

Wykonawcy
Utwory czytali: Małgorzata Kozicka, Justyna Skrzypkowska, Elżbieta Fudali, Bożena Artinian, Jolanta Janowska, Małgorzata Miciałkiewicz, Joanna Daniszewska, Teresa Minich, a także harcerze z drużyny harcerskiej „Leśni ludzie” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach, pod wodzą swojej drużynowej Anny Cebuli. Interpretatorem jednej z nowel był też wójt Żabiej Woli, Piotr Rybka.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Żabiowolskie "Narodowe Czytanie"


To może Cię zainteresować: