Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja niezmiennie od 2012 r. gości w każdej gminie w Polsce w pierwszą sobotę września. W tym roku również nie zabrakło wydarzeń promujących to czytelnicze święto, którego motywem przewodnim tym razem były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” wydane zostały w czerwcu 1822 r. w Wilnie. Jest to cykl 14 wierszy, które uznawane są za symboliczny posczątek epoki romantyzmu. Dlatego też w Roku Romantyzmu Polskiego w całym kraju czytelnicy w różnym wieku przystąpili do wspólnej lektury. W powiecie pruszkowskim również nie zabrakło związanych z wydarzeniem atrakcji. W samym Pruszkowie na scenie przy Pałacyku „Sokoła” do wspólnego czytania z podziałem na role zaprosił mieszkańców Młodzieżowy Dom Kultury, a pomagali im w tym m.in. Wicestarosta Grzegorz Kamiński, Sekretarz Powiatu Michał Lewandowski, radni powiatu, dyrektorzy szkół i uczniowie. Po wspólnym czytaniu Gerard Położyński poprowadził również quiz wiedzy o Adamie Mickiewiczu oraz lekcję o romantyzmie. Natomiast w Parku Kościuszki, Prezydent Paweł Makuch wraz z zastępcą Konradem Sipierą zaprosili na wydarzenie specjalnych gości – Dorotę Chotecką i Radosława Pazurę. Spotkanie zakończył koncert Klaudii Kwaśny. Z kolei w Piastowie swoje zdolności aktorskie przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, a zdolności recytatorskie uczniowie innych miejskich szkół wraz z mieszkankami. Pomiędzy występami występował zespół Classic Trio. W Nadarzynie również nie zabrakło wspaniałych występów. Aktorską interpretację Ballad zaprezentowała Ewa Teliga, a wtórował jej śpiewający poeta Antoni Muracki. Do wspólnego świętowania w poniedziałek zaprosiła mieszkańców Biblioteka Gminy Michałowice. 10 września, podczas Dni Brwinowa, w nowo otwartym pałacu Wierusz-Kowalskich, z-ca Burmistrza Jerzy Wysocki w towarzystwie dyrektor biblioteki Danuty Barabasz, dyrektor Okejas Anny Sobczak oraz młodzieży odczytali „Lilie” oraz „Pani Twardowska”. Po czytaniu odbył się również mini quiz „Jaka to ballada?”

Wśród wydarzeń na 500-lecie Grodziska Mazowieckiego nie mogło zabraknąć również i akcji Narodowego Czytania, która tym razem odbyła się w nowej czytelniczej lokalizacji. W wypożyczalni książek Summer Books przy Stawach Walczewskiego można było wysłuchać audiobooka z „Balladami i romansami”, co było idealnym zakończeniem działania letniej biblioteki plenerowej i akcji „Książka na leżaku” w tym sezonie. Za to w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Podkowie Leśnej wydarzenie zainaugurował Burmistrz Artur Tusiński. Wraz z mieszkańcami ballady zaprezentowali także Bożena Furczyk i Marcin Popczyński. W Milanówku zaś pod sceną wysłuchać mogliśmy aktorów teatralnych – Ewy Serwy, Tomasza Borkowskiego i Grzegorza Kwietnia, a akompaniowała im pianistka Joanna Kozłowska. Atrakcji nie zabrakło w Kaskach w Gminie Baranów, a także w Żabiej Woli, gdzie do akcji włączył się Wójt Piotr Rybka wraz uczniami szkoły w Józefinie, harcerzami i paniami z Teatru „Trzeci Dzwonek” oraz w Jaktorowie, gdzie mieszkańcy interpretowali utwory przy akompaniamencie Emilii Smerczyńskiej i jej wychowanków.
W przyszłym roku lekturą akcji Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czytali Ballady i Romanse


To może Cię zainteresować: