3 października 2023r. miałam przyjemność uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości - wmurowania „Kamienia Węgielnego” w budowanej pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Golach. Generalnym wykonawcą sali gimnastycznej jest firma Eco Invest z Kielc. Sala ma być ukończona w grudniu 2024 roku. Mieszkańcy gminy i uczniowie czekali od 1947 roku na budowę nowej szkoły. Wówczas został opracowany projekt szkoły, do budowy której nie doszło, bo zmieniły się władze gminy.

Zaproszonych gości powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Golach – Dorota Bełza. Młodzież i dzieci przygotowały bardzo profesjonalny występ, w którym uczestniczyły nawet przedszkolaki.

Po wystąpieniu Agaty Trzop-Szczypiorskiej - wójta gminy Baranów, która była i jest nieodłączną współtwórczynią tego projektu. To dzięki jej determinacji i wizji, budowa sali gimnastycznej stała się możliwa. Były także wystąpienia: Beaty Fabisiak – przewodniczącej Rady Gminy, posła na Sejm – Piotra Uścińskiego i starosty powiatu grodziskiego – Marka Wieżbickiego.

Po wystąpieniach powyższych osób, wraz ze Sztandarem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej przeszliśmy na tyły szkoły, gdzie budowana jest sala gimnastyczna. Tu został podpisany akt erekcyjny przez panią wójt, dyrektor szkoły, przewodniczącą RG, posła na Sejm, starostę powiatu grodziskiego, sołtysów i uczniów. Potem był pewien problem zwinięcia i włożenia wszystkich dokumentów do przygotowanej wcześniej kapsuły – zakończony sukcesem. Problemu z zamurowaniem już nie było, jedni to robili bardziej, inni mniej fachowo.

Na zakończenie trochę historii – kilka historycznych zdjęć uczniów wraz z nauczycielami można zobaczyć w „Zaciszu Wspomnień – Izbie Pamięci Gminy Baranów”. Inicjatorem budowy szkoły w Golach był w 1900 roku Jan Brzeziński z Bronisławowa, ówczesny wójt gminy Pass. Na placu ofiarowanym przez państwa Piotrowskich – właścicieli majątku Gole, rozpoczęto prace budowlane, według projektu opracowanego przez sekretarza gminy – pana Malinowskiego. W 1904 roku budowa szkoły została ukończona. W 1947 roku pojawiła się kolejna inicjatywa budowy szkoły. Wraz z nadejściem 1950 roku pojawiła się kolejna inicjatywa rozbudowy szkoły, ewentualnie pobudowania nowej. Działania w tym zakresie rozpoczęły się w 1954 roku. 28 sierpnia 1958 roku przekazano do użytku nową szkołę (budynek obecnej szkoły). Jej pierwszym kierownikiem była p. Wanda Cempel.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uroczyste wmurowanie „Kamienia Węgielnego” w Szkole w Golach


To może Cię zainteresować: