Dożynki odbyły się w niedzielę, 21 września, na terenie Targowiska Miejskiego w Grodzisku Maz. Msza święta, zakończona poświęceniem wieńców dożynkowych i rozstrzygnięciem konkursu na najładniejszy wieniec, rozpoczęła się o godz.15:00, po koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Później miał miejsce występ zespołu Polski Łan, koncert Eleni i potańcówka. Dożynkom towarzyszył Jarmark Produktów Regionalnych.

Dożynki zgromadziły setki mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i okolic. W mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy warszawski Józef Górzyńsk,i uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z powiatu grodziskiego, których w korowodzie, wraz z gospodarzami dożynek Elżbietą Leśniak i Waldemarem Szpilowskim, poprowadziła przed ołtarz Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Ryszarda Klechy. Zebranych na mszy powitał burmistrz Grzegorz Benedykciński, a następnie krótkie przemówienie skierowane przede wszystkim do rolników wygłosił starosta Marek Wieżbicki, dziękując rolnikom za ich trud staropolskim Bóg Zapłać. Oprawę muzyczną mszy zapewnił Chór Cantata.

Po mszy, biskup Józef Górzyński poświęcił wieńce dożynkowe oraz ozdobne bochenki chleba, które zostały przekazane przez gospodarzy dożynek staroście oraz władzom samorządowym poszczególnych gmin
.
Następnie odczytano wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce zdobył wieniec wsi Basin - gmina Baranów, II miejsce – wieniec z Izdebna Kościelnego – gmina Grodzisk Maz., III miejsce – wieniec przygotowany przez Klub Strażaka Seniora z Baranowa, a wyróżnienie wieniec ze wsi Gole – gmina Baranów. Wieś Opypy, w której zboża już się nie uprawia, przygotowała wieniec z kwiatów. Przedstawiciele wsi, których wieńce zostały docenione przez jury, otrzymali nagrody wraz z gratulacjami od starosty Marka Wieżbickiego i burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego. Gratulacje nagrodzonym przekazywał również biskup Józef Górzyński.

Zespół Polski Łan, który wystąpił po mszy świętej, rozpoczął swój występ polonezem, proponując w pierwszej części występu tańce szlacheckie, a w drugiej części tańce i przyśpiewki ludowe z rejonu Mazowsza. Podczas występu zespół Polski Łan zapraszał do wspólnej zabawy chętnych z licznie zgromadzonej publiczności. Były również atrakcje dla dzieci.

Na koncert Eleni przyszło tak wielu wielbicieli jej talentu, że służba porządkowa musiała odgrodzić scenę od publiczności, która powitała piosenkarkę gorącymi brawami, a potem śpiewała razem z nią znane przeboje piosenkarki.

Uczestniczący w Jarmarku Regionalnym do wieczora oferowali różnego rodzaju artykuły spożywcze pochodzące z małych wytwórni, w tym wędliny (dużym powodzeniem cieszyły się wędliny z Litwy), sery, pieczywo ale także wyroby rzemiosła artystycznego Było również stoisko Straży Zwierząt i stoisko, w którym promowano Zakupy z polecenia. Dla zgromadzonych na Dożynkach organizatorzy przygotowali poczęstunek: grochówkę, żurek i bigos.

Mam nadzieję, że atmosferę tego powiatowego Święta, przybliżą tym z Państwa, którzy nie mogli wziąć udziału w Dożynkach, zdjęcia zamieszczone w Galerii.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dożynki Powiatowo-Gminne 2014


To może Cię zainteresować: