Jaśniej i bezpieczniej w gminie Brwinów

Gmina Brwinów sukcesywnie wdraża nowoczesne rozwiązania w zakresie oświetlenia. Oświetlenie ledowe zostało zamontowane w Tereni przy ul. Granicznej, a hybrydowe – na wybranym terenie Żółwina i Krosny oraz przy SP nr 1 w Brwinowie.

W Tereni przy ul. Granicznej na odcinku od ul. Sokoła do ul. Słonecznej zostało zainstalowane ledowe oświetlenie drogowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii LED oświetlenie jest energooszczędne. Lampy ledowe mają wiele zalet i są elementem przyczyniającym się do poprawy bezpieczeństwa, są także trzykrotnie trwalsze od tradycyjnych źródeł światła. Nowa inwestycja wpływa znacząco na podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich widoczność na drodze.  Zadanie pn. „Montaż oświetlenia ulicznego przy ul. Granicznej w Tereni” współfinansowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2021”.

Lampy ledowe poprawiają bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych i rowerzystów. Takie oświetlenie zostało wykorzystane także m.in. przy ścieżce rowerowej Brwinów–Grudów, przy ul. Sochaczewskiej, przy ul. Makowej w Żółwinie, przy parkingu przy cmentarzu w Brwinowie, przy ul. Pszczelińskiej na odcinku od ul. Pedagogicznej w Brwinowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 719 ul. Warszawską w Otrębusach.

Oświetlenie ledowe to nie jedyne rozwiązanie technologiczne związane z oświetleniem na terenie gminy Brwinów. W 2020 r. na wybranym terenie Żółwina i Krosny oraz przy SP nr 1 w Brwinowie zostało zamontowane nowoczesne oświetlenie hybrydowe, które działa bez tradycyjnego zasilania sieciowego. Ten rodzaj oświetlenia ulicznego został zastosowany m.in. na tych terenach, gdzie był problem z doprowadzeniem zasilania tradycyjnego z istniejącej sieci elektroenergetycznej – na ul. Wodnej w Żółwinie (1 szt.), na ul. Nadrzecznej w Krośnie (3 szt.) – oraz przy przystanku autobusowym w rejonie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

Oświetlenie hybrydowe opiera swoje działanie na energii słonecznej i energii wiatru, co jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska, gdyż nie potrzeba już tradycyjnego przyłącza z sieci. Jest to szczególnie istotne w miejscach odległych od infrastruktury, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest nieopłacalne. Główną zaletą lamp hybrydowych jest brak jakichkolwiek opłat za energię elektryczną.

Nowoczesne oświetlenie hybrydowe zostało wyróżnione w konkursie Innowacyjny Samorząd, który  promuje kreatywne i innowacyjne jednostki samorządu terytorialnego. Gmina Brwinów znalazła się w gronie 48 wyróżnionych miast, gmin i powiatów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: