Od dziś, gmina Nadarzyn, jako prekursor w naszej okolicy podjęła decyzje o wyłączaniu w nocy oświetlenia ulicznego. To jednak nie koniec oszczędności w gminie.

Wzrost cen prądu, oraz konieczność wprowadzenia oszczędności na wielu samorządowcach wymusza podjęcie trudnych decyzji. Co prawda gmina Nadarzyn wchodzi w skład większej grupy zakupowej, ale po rozstrzygnięciu ostatniego przetargu, cena 1MWh, z obecnej kwoty 280zł, wzrosła by od 30 czerwca 2023r do 1440zł. Przyjęta przez parlament stawka 785zł zmniejsza ten koszt o niemal połowę, ale i tak jest to duży wzrost. Dodatkowo gminy by skorzystać z tych gwarantowanych stawek muszą zmniejszyć zużycie energii.

Jak powiedział nam Dariusz Zwoliński, Wójt gminy Nadarzyn - Kierując się wskazaniami Premiera, że gminy powinny zaoszczędzić 20% energii, zdecydowaliśmy się na wygaszenie oświetlenia ulicznego od północy, do 4:30. Od poniedziałku, całe oświetlenie w gminie Nadarzyn jest wygaszane. Daje to około 30% oszczędności energii. Sytuację będziemy jednak cały czas obserwować, i być może będziemy ten czas oszczędności energii zmniejszali np. od 1:00 do 4:00, a niektóre ulice będą włączone cały czas. Niestety społeczeństwo, ale również samorządy będą zmuszeni do oszczędzania energii zarówno cieplnej jak i elektrycznej.

To nie jedyne oszczędności w gminie. Co prawda do połowy przyszłego roku, gmina ma zagwarantowane jeszcze niskie stawki za energię ze starego przetargu, niemniej jak wytłumaczył nam Dariusz Zwoliński gmina nie przewiduje w przyszłym budżecie wzrostów kwot przeznaczonych na energię -  Spotkałem się ze wszystkimi kierownikami odpowiedzialnymi za budynki publiczne i zapowiedziałem, że w tym roku nie przewidujmy w budżecie wzrostu kwot przeznaczonych na energię. Oznacza to, że mają oszczędzać. Dyrektorzy i kierownicy placówek zostali zobowiązani do oszczędności. Wiedzą, że muszą zrobić to dziś, by mieć ten system sprawny od 1 stycznia, ponieważ dostaną tyle ile mieli w 2022 roku. Jeżeli będą ponosili większe koszty, będą musieli to znaleźć w swoich budżetach. – mówił Dariusz Zwolińśki. Zaznaczył też, że wszystkie oszczędności będą na bieżąco analizowane, by były zdroworozsądkowe i nie odbijały się np. na zdrowiu uczęszczających do szkół i przedszkoli dzieci.

Oszczędności to jednak nie wszystko. Gmina inwestuje znaczne środki w efektywność energetyczną. Zarówno oświetlenie uliczne, jak i w budynkach użyteczności publicznej wymieniane jest sukcesywnie na lampy LED. Podjęto też działania związane z montażem instalacji fotowoltaicznych. Pierwsza pojawiła się na przechodzącym termomodernizację gminnym żłobku w Ruścu. Instalacje te pojawią się również na budowanych właśnie przedszkolu w Wolicy i Centrum Usług Medycznych w Nadarzynie oraz budynku Urzędu Gminy.

Widząc to co dzieje się dookoła z zaciekawieniem przyglądamy się ostatnim działaniom Nadarzyna. Niestety, to co dziś możemy potraktować jako eksperyment w jednej gminie, niedługo może dotknąć nas wszystkich. Brak oszczędności może skutkować nawet wyłączeniami energii w domach prywatnych. Prawdopodobnie we wszystkich gminach będziemy mogli zapomnieć też w tym roku o iluminacjach świątecznych. Tak samo będzie też w Nadarzynie, jednak jak zapewniał nas Wójt, nie zabraknie świątecznego jarmarku z licznymi atrakcjami, na który już teraz zapraszamy w dniach 10-11 grudnia.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: