Już są – kolejne zielone przystanki w gminie Brwinów!

Cztery nowe ekologiczne wiaty przystankowe, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową, energię słoneczną i pozytywnie wpływa na estetykę okolicy, stanęły w często uczęszczanych lokalizacjach gminy Brwinów.

Zielone przystanki to innowacyjne rozwiązania stosowane w przestrzeni miejskiej, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Nie są one jednak nowością w gminie Brwinów, która już w 2020 r. zainwestowała w instalację czterech tego typu wiat. Właśnie zakończył się kolejny etap projektu – montaż czterech porośniętych roślinami przystanków. Inwestycja realizowana jest z udziałem dofinansowania przyznanego w ramach autorskiego Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021 (MIWOPiM 2021).

Cztery nowe zielone dwu- i trójmodułowe wiaty stanęły w wybranych miejscach w gminie Brwinów:

  • przystanek przy ul. Grodziskiej w Brwinowie (północna strona ulicy)
  • przystanek przy ul. Grodziskiej w Brwinowie (południowa strona ulicy vis-à-vis budynku Urzędu Gminy Brwinów)
  • przystanek przy drodze powiatowej 1509W (Chrzanów-Żuków-Czubin) w Czubinie
  • przystanek przy ul. Głównej w Parzniewie.

Zielone wiaty przystankowe wyróżnia nietypowa stalowo-betonowo-szklana konstrukcja. Specjalnie zaprojektowany system rozprowadzania wody opadowej sprawia, że nasadzone wokół stelaża rośliny nie muszą być często dodatkowo podlewane. System ten umożliwia zatrzymanie nawet 90% deszczu spadającego na przystanek w ciągu roku. A obłożony matą rozchodnikową dach wiaty, nie tylko zdobi przystanek, ale stwarza również dogodne warunki dla korzystających z niego pieszych – wpływając na obniżanie latem temperatury w rejonie wiaty, nawet o kilka stopni Celsjusza. W dużych donicach ustawionych na zewnątrz konstrukcji rosną m.in. powojniki – byliny, które pnąc się na linowej konstrukcji, generują dodatkowy cień w letnie dni. Rośliny porastające wiatę zwiększają ponadto ilość tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia i pyły zawieszone. Zmieniają punktowo mikroklimat przy betonowych chodnikach i asfaltowej, nagrzewającej się od słońca, nawierzchni jezdni. Jednak co istotne, zielone przystanki sprawiają, że okolica wygląda ładniej, a oczekiwanie na autobus staje się znacznie przyjemniejsze.

Nie można również pominąć ekologicznego systemu zasilania wiat, które doświetlane są za pomocą modułów ledowych podłączonych do układu fotowoltaicznego. Czujnik ruchu zainstalowany na konstrukcji powoduje włączanie się oświetlenia wiaty po zmroku, w reakcji na przechodnia. System ten doświetla także oszkloną gablotę informacyjną. Warto wiedzieć, że zamontowane przy przystankach stacje solarne umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych przez port USB. Zatem czekając na przystanku na autobus, można spokojnie podładować telefon.

Zielone przystanki są wyjątkową wizytówką naszej gminy, która inwestuje w ekologiczne i nowoczesne rozwiązania. Bieżącym utrzymaniem wiat zajmują się pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Brwinów. Koszt II etapu inwestycji wyniósł 181 867,80 zł i zrealizowała go firma Sorted Sp. z o.o.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Już są – kolejne zielone przystanki w gminie Brwinów!


To może Cię zainteresować: