Przyczynkiem do napisania tego artykułu była ostatnia kontrola autobusów Grodziskich Przewozów Autobusowych (GPA), która niestety, nie wypadła najlepiej, bo na 15 skontrolowanych autobusów… 7 zatrzymano dokumenty. Należy przyznać, że stan techniczny autobusów zależy od przewoźników obsługujących linię, a nie organizatora transportu, czyli GPA. Pytanie jednak, jak uniknąć takich sytuacji na przyszłość i poprawić jakość komunikacji autobusowej?

Grodziskie Przewozy Autobusowe (GPA) stale podnoszą wymagania dla przewoźników i starają się, by po naszych drogach jeździły jak najnowsze autobusy. Warto zauważyć, że z grodziskich dróg prawie całkowicie zginęły kilkunastoletnie wraki ściągane tu przedtem przez lokalnego przewoźnika z innych miast.

W zawieranych z przewoźnikami umowach są coraz wyższe wymagania i coraz większa liczba nowych pojazdów. Niestety, problemem jest tu konstrukcja corocznych umów na dopłaty, która uniemożliwia zawierania umów wieloletnich. Planując kolejne lata, nie wiadomo, jakie dopłaty będą w przyszłości, a dodatkowo pieniędzy tych nie można wpisać do budżetów samorządów, a co za tym idzie – zawrzeć dłuższych umów.
Dodatkowo GPA, jako organizator, nie ma uprawnień, by samodzielnie oceniać sprawność pojazdów – to mogą zrobić jedynie diagności oraz policja wraz z ITD. Niemniej podejmowane są liczne działania organizacyjne, by ograniczyć problemy. W przyszłym roku wprowadzone zostaną certyfikacje autobusów – w formie naklejki w pojeździe. Każdy pojazd przed wprowadzeniem do ruchu będzie miał informację m.in. o wyposażeniu, czy jak ma działać klimatyzacja. To jest przede wszystkim  informacja dla pasażera, bywiedział, czego może wymagać i jak zgłosić ewentualne problemy.

Władze GPA starają się też urealnić rozkłady jazdy. We wszystkich autobusach zainstalowano system GPS i na podstawie danych z tego systemu opracowywane są rozkłady na przyszły rok. Czas przejazdu między przystankami, szczególnie w godzinach szczytu zostaną dostosowane do rzeczywistych warunków ruchu, tak by autobusy jeździły punktualnie.

GPA jest jedną z pierwszych i największych inicjatyw tego rodzaju w Polsce. W imieniu pasażerów życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że z kolejnymi latami rozwiązana zostanie większość problemów z kursowaniem autobusów w naszej okolicy.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: