Dziś na terenie Grodziska Mazowieckiego odbył się pierwszy przejazd nowymi ekologicznymi autobusami. Od czwartku autobusy dostępne będą dla mieszkańców miasta. Ich funkcjonalność ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo podróżnym.

We wtorek o godz. 13:30 miała miejsce uroczysta prezentacja autobusów elektrycznych. Pierwsze, w pełni Eko-autobusy odbyły pierwszą trasę wyruszając, z nowej pętli autobusowej przy ul. Traugutta.

Modele ekologicznych autobusów zostały stworzone z myślą o pasażerach. W pełni wyposażone wnętrze liczy 27 miejsc siedzących. Zaprojektowano również miejsca dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dopuszczalna liczba pasażerów przejazdu wynosi 65 osób. – W obecnej chwili Grodzisk Mazowiecki posiada dwa pojazdy ekologiczne, podobnie jak Pruszków i Żyrardów. Autobusy klasy midi liczą 9 metrów. Warto dodać, iż autobusy posiadają duże baterie, są to 3 akumulatory po 99 kWh, co dzięki 350 kWh łącznie pozwala autobusowi na przejazd 200 km bez ładowania – mówił Jarosław Jankowski. W ramach projektu powstały dwa punkty, w których możliwe jest zasilenie pojazdów. Jeden dostępny jest na ul. Traugutta, a drugi mieści się na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Łączna długość ładowania autobusu, o mocy 120 kWh wynosi ok. 3 godzin. Nowy model autobusów wyposażony jest, w system monitoringu cało pojazdowego oraz posiada system tablic zewnętrznych. Zainstalowane zostały również nadajniki GPS, które pozwalają na lokalizacje autobusów przez pasażerów, w internetowym systemie informacyjnym – Grodziskie Przewozy Autobusowe.

Dodatkowo, w ramach projektu Zielone Płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa, zostanie wprowadzony inteligentny system transportowy. System ten sprawi, że na 3 skrzyżowaniach w Grodzisku Mazowieckim będą załączały się zielone światła, podczas gdy autobus będzie do nich dojeżdżał. Pozwoli to szybciej dojechać autobusowi do punktu docelowego – mówił Jarosław Jankowski.

Pasażerowie będą mogli bezpłatnie korzystać z ekologicznych autobusów. Przejazd dostępny będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 5:50 do 19:20. Autobusy będą odbywać kursy w okolicach Osiedla Piaskowa, Osiedla Teligi, Osiedla Kopernika, Szpitala, ul. Żyrardowskiej, na terenie Łąk oraz Dworca PKP. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński podkreśla, że nie będą to jedyne autobusy ekologiczne, których możemy spodziewać się na terenie miasta. Należy więc cierpliwie oczekiwać dalszej realizacji planów.

W ramach obchodów 500-lecia Grodziska Mazowieckiego nadano autobusom numery rejestracyjne – WGM 500E, WGM 501E. W jeździe testowej wzięli udział Burmistrz Gminy Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński, drugi zastępca Burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Norbert Cegliński, radni oraz pracownicy grodziskiego magistratu.

Autobusy na grodziskich drogach pojawią się na linii „0”od w 23 listopada.

Rozkłąd jazdy autobusy lini "0" - kliknij aby powiększyć

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Eko-autobusy już w Grodzisku


To może Cię zainteresować: