Wyjątkowa premiera pierwszego historycznego filmu o Grodzisku Maz.

Na przybyłych w sobotę 12 marca 2016 r. do Willi Radogoszcz czekała premiera wyjątkowego filmu „Grodzisko - 1000 lat tradycji”.  Tylko w niedzielę, dzień po premierze, wszyscy zainteresowani, mogąli zobaczyć ten film na stronach naszego portalu.

Inspiracją do powstania filmu był I Rodzinny Piknik Historyczny zorganizowany przez Willę Radogoszcz. Obraz jest pilotem planowanej serii krótkich filmów dotyczących historii Grodziska i okolic. W formie fabularyzowanego dokumentu opowiada o dziejach grodu obronnego, który dał początek wsi, a potem miastu znanemu dziś jako Grodzisk Mazowiecki, ukazując życie pradawnych mieszkańców grodu, a także zapoznając ze stanem badań archeologicznych, prowadzonych na terenie zespołu grodowego w Chlebni, znanego jako Góry Szwedzkie.

Jak bardzo często bywa na wydarzeniach organizowanych przez Willę Radogoszcz, zainteresowanie mieszkańców znacznie przewyższyło możliwości lokalowe willi. Przed projekcją filmu zebrani wysłuchali krótki koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu Macieja Cierlińskiego i Macieja Kierzkowskiego. Dało to niezwykle klimatyczne preludium przed premierą filmu, zwłaszcza że dźwięki wiodącego instrumentu, jakim była lira korbowa, wprowadzały słuchaczy w tajemniczy świat kultury słowiańskiej.

Na spotkaniu mieliśmy również okazję porozmawiać o filmie z jego autorami. „Grodzisko - 1000 lat tradycji” powstało z inicjatywy Adama Wasiaka i Mariusza Wolańskiego. Wystąpili w nim rekonstruktorzy historyczni z Drużyny Wojów Arkona, a także pracownicy Willi Radogoszcz.

Ten wyjątkowy obraz, jak i cała seria filmów, jak dotąd jest jedynie prywatną inicjatywą autorów. Tym bardziej należy docenić koncepcję i profesjonalizm realizacji. Dodatkowo z inicjatywy twórców, w niedzielę, dzień po premierze, każdy zainteresowany mógł zobaczyć, między innymi za pośrednictwem naszego portalu, film w internecie.

W ciągu ostatnich lat powstało wiele filmów promocyjnych o współczesnej gminie Grodzisk Mazowiecki. Widzieliśmy je wielokrotnie w internecie, w formie materiałów sponsorowanych czy reklam w telewizji. Dziwi więc chwilowy brak wsparcia ze strony gminy dla tej inicjatywy, będącej wyjątkową okazją do poznania historii naszej okolicy. To również jest doskonała jej promocja, pozwalająca nowym mieszkańcom gminy poczuć wyjątkowość miejsca, które wybrali do życia. Jednocześnie pamiętając wiele oddolnych inicjatyw mieszkańców związanych z historią Grodziska Maz., zauważonych dopiero po jakimś czasie przez władze gminy, liczymy na szybką refleksję i wsparcie projektu.

Zachęcamy do poznania autorów filmu i ich pasji na stronie www.freefrog.tv

Zdjęcie główne: zapowiedź filmu, Free Frog TV

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyjątkowa premiera pierwszego historycznego filmu o Grodzisku Maz.


To może Cię zainteresować: