W minioną sobotę, w 85. rocznicę powstania Polskiej Kapeli Ludowej, mieszkańcy Grodziska upamiętnili Feliksa Dzierżanowskiego, muzyka, dyrygenta i propagatora twórczości ludowej. Osoby, która przez większość swojego życia związana była z naszym regionem.

Pamiątkowa tablica stanęła na skwerze obok willi Radogoszcz. Powstała ona z inicjatywy społecznej wychowanków Ogniska Muzycznego, którym kiedyś w Willi Radogoszcz kierował Feliks Dzierżanowski.

Skwer swymi barwami i kształtem przypomina klawiaturę fortepianu i został stworzony wspólnymi siłami Centrum Kultury i grodziskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. F. Dzierżanowskiego z Grodziska Maz. Po odsłonięciu tablicy, w którym udział brali między innymi wiceburmistrz Tomasz Krupsku, wnuk Feliksa Dzierżanowskiego i jego wychowankowie z koła muzycznego, przeszliśmy do willi Radogoszcz by zobaczyć wystawę, na której prezentowane są wybrane ujęcia z życia artysty. Wysłuchaliśmy też wyjątkowego koncertu młodych wirtuozów akordeonu oraz chór nauczycielski Viva la Musica.

Feliks Dzierżanowski był muzykiem, dyrygentem, twórca kapeli ludowej i animator kultury. W latach 1923 – 1975 był mieszkańcem Milanówka. W 1933 Dzierżanowski założył Polską Kapelę Ludową, która wkrótce zaczęła regularne występy w Polskim Radiu. Był także założycielem Prywatnej Szkoły Muzycznej w Milanówku, a po wojnie również w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Podczas okupacji Dzierżanowski prowadził amatorską orkiestrę fabryczną przy Stacji Jedwabniczej w Milanówku, a jego dom często był wykorzystywany przez młodzież zorganizowaną w podziemnych organizacjach do spotkań i szkoleń. Feliks Dzierżanowski został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też nagrodę województwa warszawskiego "za twórczość muzyczną i rozpowszechnianie piękna polskiej muzyki ludowej" oraz Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Warszawskiego w roku 1967.
Zmarł 28 stycznia 1975 r. w Milanówku

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk pamięta o Feliksie Dzierżanowskim


To może Cię zainteresować: