W minioną niedzielę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dożynkach Gminnych gminy Baranów, zorganizowanych w tym roku w Kaskach, Dożynkach o wyjątkowym i niepowtarzalnym charakterze i klimacie.

Wielu osobom mieszkającym w miastach ciężko jest zrozumieć samą ideę i obrzędowość dożynek. Doskonale rozumieją to i czują mieszkańcy gminy Baranów, dla których to święto jest zwieńczeniem całego roku ich ciężkiej pracy.

Przygotowania do dożynek w Kaskach rozpoczęły się na miesiąc przed, a zaangażowani byli w nie niemal wszyscy mieszkańcy obu sołectw – Kaski i Kaski-Budki. Wiele wysiłku wymagało przygotowanie wspaniałych wieńców dożynkowych i stoisk poszczególnych wsi. Efekt był jednak wspaniały!

Warto zaznaczyć, że w tym roku organizatorzy pamiętali także o tych, dla których ten rok nie był tak szczęśliwy. Podczas dożynek organizatorzy, wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic przeprowadzili zbiórkę dla poszkodowanych w wyniku nawałnic w gminie Czersk na Pomorzu. Zbiórka prowadzona jest do 9 września, a chętni do wsparcia poszkodowanych mogą to zrobić jeszcze na terenie urzędu gminy, biblioteki i wybranych sklepów. Podczas dożynek zebrano 5400 zł, o końcowym wyniku poinformujemy na naszych łamach.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego prowadzonego przez starostów dożynkowych, panią Agnieszkę Tybor i pana Piotra Winczewskiego. Po powitaniu gości, rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna, zwieńczona ceremonią wręczenia chleba dożynkowego.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele powiatu, sąsiednich gmin, oraz gmin partnerskich o tej samej nazwie. Baranów z woj. lubelskiego reprezentował Wójt Robert Gagoś, a Baranów z woj. wielkopolskiego wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek. W mszy uczestniczyli też przedstawiciele Zakonu Maltańskiego.

Festyn dożynkowy, na którym na stoiskach sołeckich, jak co roku, można było skosztować efektów całorocznej pracy rolników - rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kask. W trakcie koncertu zorganizowany był konkurs, podczas którego mieszkańcy mogli spróbować swoich sił w grze na różnych instrumentach, lub dyrygując całą orkiestrą. Nie zapomniano o najmłodszych, którzy na placu obok tężni mogli wyszaleć się na dmuchanych zamkach, wziąć udział w ciekawych konkursach i wielu innych atrakcjach organizowanych przez gminę, Młodzieżową Radę Gminy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic, oraz bibliotekę.

Podczas festynu nagrodzono stoiska sołeckie – tu tradycyjnie wszyscy zdobyli równoważne czwarte miejsce, jak i oczywiście wspaniałe wieńce dożynkowe. Pierwsze miejsce zdobył Klub Strażaka Seniora, drugie Holendry Baranowskie B, a trzecie Kaski i Kaski-Budki.

W dożynkach udział brała też Młodzieżowa Rada Gminy. Warto zaznaczyć, że w naszej okolicy jest to chyba najaktywniej działająca Rada, choć podobne powołane są w wielu gminach.

Tego popołudnia nie zabrakło atrakcji artystycznych. Na scenie zatańczyli członkowie Stowarzyszenia Aktywni z Gminy Baranów, a następnie Andrzej Rybiński i Kabaret „Pewniaczek”. Reszta wieczoru należała już do zespołów disco, które porwały zgromadzonych do zabawy, zwieńczonej pokazem sztucznych ogni.

Co roku zachęcamy mieszkańców naszych okolic do udziału w dożynkach gminy Baranów, jako wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju. Cieszymy się, że w tym roku widzieliśmy wiele osób, które za naszą namową przyjechały w to piękne niedzielne popołudnie do Baranowa. Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć i zachęcamy do spotkania na przyszłorocznych Dożynkach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyjątkowe Dożynki w Kaskach


To może Cię zainteresować: