Kilkadziesiąt stanowisk, setki uczestników, kilogramy suchego lodu oraz ogromna liczba uśmiechniętych i zainteresowanych nauką twarzy – tak można podsumować trzeci Rodzinny Piknik Naukowy, który odbył się w minioną sobotę, w Grodzisku Mazowieckim. Główną atrakcją zorganizowanej przez Stowarzyszenie Europa i My imprezy okazała się interaktywna wystawa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pokazy, doświadczenia i eksperymenty przekonywały uczestników, że nauka nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie jest niezwykła, pasjonująca i ciekawa, o czym przekonało się blisko dwa tysiące osób.

Największą atrakcją tegorocznego pikniku była bez wątpienia wystawa zatytułowana „Eksperymentuj” przywieziona przez pracowników Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. 15 interaktywnych stanowisk cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Jak wygląda żołądek, płuca, nerka, i jak je ułożyć w ciele człowieka? Co to jest statystyka? Czy twierdzenie Pitagorasa jest prawdziwe? Na te i wiele innych pytań dzieci szukały odpowiedzi wśród ekspozycji. Duże emocje wzbudzały pokazy animatorów CNK pt „OdZysk”. Jak powstaje styropian? Jak w „czarodziejski” sposób, włożyć duży jego kawał do małego pojemniczka? Co zrobić żeby bez wysiłku i w ciekawy sposób pozbyć się śmieci z naszego otoczenia. Na te i inne pytania związane z ekologią i recyclingiem szukali wspólnie odpowiedzi zarówno dzieci jak i dorośli.

Taki piknik to znakomity pomysł. Moje dzieci nie mogą się oderwać. Przy każdym stoisku i pokazie zadają mnóstwo pytań. Jestem przekonana, że po powrocie do domu zajrzą do encyklopedii aby poszerzyć swoje wiadomości. Szkoda, że takich ciekawych eksponatów nie ma w szkołach – mówiła Pani Katarzyna, mama 8-letniego Mateusza i 12-letniej Gabrysi.

Rodzinny Piknik Naukowy to od początku impreza angażująca lokalnych partnerów, którzy wspólnie z organizatorami przygotowują atrakcje i prezentacje. W tym roku wśród wystawców znaleźli się: UKS Budo, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie Szansa z Żabiej Woli, harcerski Klub Ratowniczy oraz dwa uniwersytety prowadzone przez Stowarzyszenie Europa i My: Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Dziecięcy. Partnerem strategicznym i organizacyjnym jest od trzech lat Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Nauka to nie tylko książki, to również praca nad samym sobą, czego sztuki walki uczą doskonale. Pokonywanie własnych słabości, systematyczność, wytrwałość, cel jaki chcemy osiągnąć to ważne aspekty rozwoju własnej osobowości i prosta droga do osiągnięcia sukcesu o czym przekonywali podczas prezentacji członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Budo Grodzisk Maz.

Tradycyjnie już piknik naukowy to nauka pierwszej pomocy i udział Harcerskiego Klubu Ratowniczego. – Pokazywaliśmy jakie działania należy podjąć i w jakiej kolejności, jeśli jest się świadkiem wypadku – tłumaczył dh Wojciech Szczęsny. – Każdy mógł się nauczyć jak wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie – dodał.

Z czego się składa i jak stworzyć kometę? Skąd bierze się tajemniczy dym w kubeczku, po wrzuceniu doń suchego lodu? Jak powstaje i do czego można go wykorzystać? O tym opowiadał Pan Paweł Grochowalski, kierownik Biblioteki Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz wykładowca lokalnego Uniwersytetu Dziecięcego, którego kolejny semestr rozpoczyna się już w październiku.

Na każdym stanowisku rodziło się mnóstwo pytań i odpowiedzi. Jak zostać policjantem? Jak łapać węże? Co robi stonka ziemniaczana kiedy się boi? Jak zachowuje się osa kiedy wypije sfermentowany sok z owców? Skąd się bierze piana w wężu? Uczestnicy festynu mogli znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele innych. Szczególnie biorąc udział w grze "Wieś Cię zakręci", którą przygotowało Stowarzyszenie "Szansa" z Żabiej Woli w ramach projektu dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie.

- Staramy się, aby z roku na rok nasz piknik był coraz większy i coraz bardziej atrakcyjny. Nie byłoby tak, gdyby nie wsparcie naszych partnerów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przed, w trakcie oraz po wydarzeniu – mówi Daniel Prędkopowicz, ze Stowarzyszenia Europa i My. 3. Rodzinny Piknik Naukowy odbył się przy wsparciu finansowym Gminy Grodzisk Mazowiecki w ramach realizowanego zadania publicznego „Uniwersytet Dziecięcy”. Patronat honorowy objęli Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz Starosta Powiatu Grodziskiego.

Wśród darczyńców i partnerów znaleźli się także: Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, Gmina Grodzisk Mazowiecki, Powiat Grodziski, Grodziska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o., Szkoła Podstawowa nr 2, Drukarnia DB Print, Studio Graficzne Ling Brett oraz Marcin Masalski Fotografia.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodziskie Centrum Nauki, czyli trzeci piknik naukowy za nami…


To może Cię zainteresować: