Od soboty, 16 stycznia 2016, na mieszkańców, podróżnych i miłośników kolei czeka na grodziskim dworcu nie lada gratka. W jednej z sal grodziskiego dworca oglądać można największą, ruchomą, wykonaną w skali H0, makietę kolejową w Polsce. Makietę oglądać można w godzinach od 10:00 do 16:00 do końca lutego!

Makieta składa się z ponad 160 metrów torów, ułożonych na kilku poziomach. Jest ona dziełem panów Janusza Cyndeckiego i Jacka Rybickiego. Przedstawia świat z lat dwudziestych XX wieku. Dworzec kolejowy usytuowany jest na przedmieściach dużego miasta, którego ulice zostały starannie przeniesione w międzywojenną rzeczywistość.

- Ponad 30 lat trwało zbieranie wszystkich elementów tej makiety, natomiast sama budowa nie zajęła aż tyle, bo pięć lat – mówił Janusz Cyndecki. - Montaż tej gotowej makiety, choćby tutaj w Grodzisku, to kilka dni ciężkiej pracy. Kolej i miasto tętni życiem. Miniaturowe składy pociągów osobowych i towarowych poruszają się na trzech poziomach. Na ulicach jeżdżą samochody, a w porcie rozładowywane są statki. O zmroku zapalają się latarnie uliczne, światła w przedziałach pociągów, na stacjach i budynkach mieszkalnych.

Na pomysł sprowadzenia makiety do grodziska wpadł Burmistrz, Grzegorz Benedykciński, który widział ją podczas jednego z wyjazdów. Nie da się ukryć, że dworzec kolejowy jest niemal idealnym miejscem do prezentowania makiety kolejowej. Podróżni oczekujący na pociąg, będą mogli choć na chwilę oderwać się od codziennej rzeczywistości i zobaczyć, jak kiedyś podróżowało się koleją.

Makietę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00  do końca lutego, za symboliczną opłatą 3 zł. Wszystkich, którzy zobaczyli makietę na dworcu, zapraszamy również do Izby tradycji WKD, gdzie podziwiać można makietę i modele pociągów WKD.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia makiety.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Największa w Polsce ruchoma makieta kolejowa na dworcu PKP


To może Cię zainteresować: