22 września 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Gala 25. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Podczas uroczystości wyróżniony został grodziski obiekt „Mediateka”, który otrzymał nagrodę „Obiektu XXV-lecia”. Gmina Grodzisk Mazowiecki została też wyróżniona za rewaloryzację położonego w Adamowiźnie Dworku Chełmońskich i zagospodarowanie okalającego go parku.

Konkurs „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”, który organizuje Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, już po raz 25. wyłonił i nagrodził przedsięwzięcia budowlane i nowe obiekty, które wyróżniają się szczególnymi walorami. Celem konkursu jest przede wszystkim propagowanie działań, zmierzających do ratowania obiektów dziedzictwa narodowego, ale także promocja gmin i miast, które proponują ciekawe rozwiązania.

W tym roku, ze względu na szczególny jubileuszowy charakter wydarzenia, rozstrzygnięta została specjalna konkurencja konkursowa – „Obiekt XXV-lecia”. Niewątpliwie takim jest nasza grodziska Mediateka, która od 2018 r. służy Grodziszczanom jako nowoczesna przestrzeń integracji i życia kulturalnego. W obiekcie mieści się także wielokrotnie nagradzana za innowacyjne pomysły Biblioteka Miejska. Za tę właśnie inwestycję, która zdobyła I miejsce w kategorii „Nowe obiekty” i tytuł „Budowa XXI w.” podczas XXIII edycji konkursu, Gmina Grodzisk Mazowiecki otrzymała obecnie tytuł Obiektu XXV-lecia i unikalne trofeum - MODULOR, czyli rzeźbę wykonaną przez znanego polskiego artystę Aleksandra Dętkosia.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżnienie otrzymała również rewaloryzacja zabytkowego Dworku Rodziny Chełmońskich, który został zagospodarowany na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne. Dworek, wraz z parkiem w Adamowiźnie stanowi ulubione miejsce mieszkańców jak również gości odwiedzających gminę Grodzisk Mazowiecki.  

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: