Wszechświat to przestrzeń, która doprowadziła ludzkość do prowadzenia badań naukowych na temat otaczającej nas rzeczywistości. Dla tych, którzy są zainteresowani astronomią, powstały specjalne organizacje, które zrzeszają ludzi chcących wyruszyć w galaktyczną podroż. O tym, dlaczego warto dołączyć i wspólnie obserwować zachodzące zjawiska, opowiedział Robert Nowakowski – założyciel oraz koordynator Astro Grodzisk i Kosmicznej Akademii, członek zarządu PTMA Warszawa jeden z koordynatorów Sekcje Obserwacji Słońca – SOS PTMA.

Magdalena Drewnowska: Skąd powstał pomysł na założenie grupy Astro Grodzisk?
Robert Nowakowski: Proces tworzenia organizacji zajął 2 – 3 lata. Wiedziałem, że będzie to trudny czas, gdyż wymagał zaangażowania nie tylko mojego, ale także ludzi, z którymi mam przyjemność pracować. Razem udało nam się stworzyć astronomiczną społeczność, która działa lokalnie na terenie Grodziska i nie tylko. Jesteśmy zapraszani na prowadzenie obserwacji w innych ciekawych miejscach, w tym na Uniwersytecie w Białymstoku. Z czego bardzo się cieszę, gdyż od dziecka interesowałem się poznawaniem kosmosu i praw fizyki. Miałem możliwość rozwinąć swoje umiejętności i zdobywać wiedzę. Praca stała się częścią mojej pasji, którą wykonuje z ogromną przyjemnością.

M.D.: Jak wygląda podział zajęć podczas odbywanych warsztatów naukowych?
R.N.: Opracowujemy ofertę dla wszystkich o różnym stopniu zaawansowania. Nie wprowadzamy podziału ze względu na wiek, pochodzenie, wiedzę czy nawet doświadczenie w astronomii. Chcemy stworzyć wspólnotę ludzi, których łączy jedno – zainteresowanie i chęć poznawania świata. Jesteśmy otwarci i z przyjemnością podejmujemy współpracę z placówkami wychowania przedszkolnego bądź szkołami. Jesteśmy ciekawi także tych osób, dla których astronomia jest czymś nowym i nieznanym. W najbliższym czasie będą prowadzone obserwacje na tarasie i przed Halą Widowiskowo-Sportową w Grodzisku Mazowieckim, gdzie za pomocą teleskopów będziemy przyglądać się zjawiskom zachodzącym na niebie.

M.D.: W jakich miejscach prowadzone są warsztaty naukowe?
R.N.: Mamy za sobą kilka odbytych spotkań w Parku Skarbków, gdzie obserwowaliśmy Księżyc i planety m. in. Jowisz. Zorganizowaliśmy także wyjazdy terenowe do Zabłotni. Jesteśmy gotowi na to, aby podejmować zadania, które wykraczają poza obszar naszej pracy. Mowa tu jest o obserwacjach na podwórkach czy nawet na terenach osiedli. Naszą misją jest uświadomić ludzi, że obserwacje to nie tylko dobry sprzęt.

M.D.: Jakie sprzęty wykorzystywane są do obserwacji astronomicznych?
R.N.: Ja posiadam specjalistyczny teleskop Lunt 60 do obserwacji astronomicznych słońca w paśmie wodorowych H-alfa, który jest trudno dostępny w Polsce. Nasza grupa ma teleskopy do obserwacji księżyca, planet i obiektów głębokiego nieba w tym galaktyk. Są nimi m. in. teleskop typu Maksutov, Newton czy Dobson różnych kalibrów od mniejszych 6 calowych do nawet 10 calowych. Dodatkowo udostępniamy między sobą swoje sprzęty, w tym okulary i teleskopy. Pozwalamy także, aby nasi goście z nich korzystali i mieli okazje na żywo zaobserwować razem z nami zachodzące zjawiska w przestrzeni kosmicznej.

M.D.: Czy będą prowadzone transmisje na żywo poprzez serwis internetowy?
R.N.: Oczywiście, że tak! Idziemy z duchem czasu! Nasza grupa to osoby, które cenią sobie bezpośrednie spostrzeżenia, dzięki temu mamy możliwość nagrywania i rejestrowania zjawisk astronomicznych. Chcemy także streemować nasze obserwacje na Zoomie, Facebook i YouTube, gdyż zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy będą mogli towarzyszyć nam na spotkaniach czy wyjazdach. Mamy w planach nawiązać również współpracę z innymi organizacjami. Ponadto jesteśmy otwarci na współpracę z grupami organizacyjnymi nie tylko na terenie Polski, ale także na całym świecie. Już mamy kontakty z miłośnikami astronomii z Sycylii, Kanady i Australii. Jest to duży krok w kierunku połączeń globalnych.

M.D.: Myśleliście o tym, aby skorzystać z promocji czy udziału w reklamach?
R.N.: Na ten moment można nas znaleźć w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie pod nazwą Astro Grodzisk widnieją wykonane zdjęcia obserwacji układu słonecznego, zaćmienia słońca czy planety widoczne z bliska. W planach mamy założenie własnej strony internetowej Astro Grodzisk, na której będzie się znajdować więcej informacji na temat samej organizacji, ich założycieli oraz prowadzonych obserwacji. Kosmiczna Akademia jest moim autorskim projektem edukacyjnym, który wspiera wiele inicjatyw promujących obserwacje astronomiczne w tym społeczność Astro Grodzisk. Trampoliną okazało się dla mnie i naszej grupy zaproszenie na otwarcie Hali-Widowiskowo Sportowej, na której mieliśmy okazję porozmawiać z dziennikarzami. Przez to szerokie grono osób mogło nas nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć i dowiedzieć się, na czym nasza praca polega.

M.D.: Jaką funkcję pełniła organizacja PTMA podczas uroczystego otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej w Grodzisku Mazowieckim?
R.N.: Spotkania z uczestnikami wydarzenia miały charakter naukowo-edukacyjny. Prowadziliśmy warsztaty, na których można było się dowiedzieć, czym jest pole elektromagnetyczne, jak powstaje tęcza czy zorza polarna. Chcieliśmy poprzez zabawę pokazać, szczególnie tym najmłodszym, że obserwacje mogą być interesujące. Jestem bardzo zadowolony z faktu, iż nasza organizacja miała możliwość ukazania się większej publiczności podczas uroczystego otwarcia Hali-Widowiskowo Sportowej w Grodzisku Mazowieckim. W ramach powstania obserwatorium astronomicznego mamy plany podjęcia współpracy mającej na celu kształcić i poszerzać wiedzę dzieci i dorosłych. Z dumą mogę przyznać, że nasza organizacja rozwija się w sposób dynamiczny, przez co wspólnie mamy okazje sięgać gwiazd.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Oczami Sięgaj Gwiazd


To może Cię zainteresować: