Zamknięcie wiaduktu nad torami PKP zdecydowanie zwiększyło ruch samochodów ciężarowych w grodziskiej dzielnicy Łąki. Redakcja otrzymuje w tej sprawie liczne skargi od bezradnych mieszkańców. Postanowiliśmy więc w rozmowie z Burmistrzem Grodziska, Grzegorzem Benedykcińskim dowiedzieć się, co miasto zrobiło lub ma zamiar zrobić w tej kwestii.

Kamil Kubacki: Co miasto zrobiło by zmniejszyć uciążliwości związane z wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych na terenie Łąk.

Grzegorz Benedykciński: Obecnie problem jest już trochę mniejszy – myślę o ulicach Żytniej i Granicznej. Naprawiliśmy nawierzchnię ulicy Granicznej, co było najważniejszym elementem rozwiązania problemu. Ulica ta była zniszczona, co przy zwiększonym ruchu powodowało duże uciążliwości dla Mieszkańców. W związku z tym został przeprowadzony kapitalny remont tej ulicy – i pomimo intensywnego ruchu komunikacyjnego zdecydowanie zmniejszyliśmy jego uciążliwość.

K.K.: Czy ruch samochodów ciężarowych jest tam jakoś kontrolowany? Dostaliśmy od mieszkańca ulicy Żytniej wiadomość: „Pisałem już trzy razy do burmistrza w tej sprawie i nic. Postawiono znaki, a samochody jak jeździły, tak jeżdżą. Nikt się tym nie interesuje. Auta miały tędy jeździć na przepustki typu "G", tylko w godz. 6.00-22.00. Jeżdżą całą dobę. Dodatkowo jeszcze te bez przepustek. Wczoraj wracając z pracy w ciągu 10 minut (po 23.00), naliczyłem 14 aut. Czy znajdzie się u państwa osoba,która potrafi pomóc w tej sprawie. Proszę zwrócić uwagę, w jakim stanie jest przejazd(płyty).Po Narutowicza też potrafią przejechać.

G.B.: Sprawą zajmuję się osobiście wraz z podległymi służbami czyli Strażą Miejską we współpracy z Komendą Powiatową Policji. W najbliższym czasie zostanie zwiększona częstotliwość patroli w tym rejonie miasta.
Pewnie zdarzą się przypadki, że ludzie będą starali się omijać ustawione znaki nakazu i zakazu, żeby jakoś przejechać, ale myślę, że skala takiego postępowania jest niewielka. Pragnę jeszcze zaznaczyć, że ulica Żytnia będzie przejezdna dla samochodów ciężarowych tylko do czasu kiedy PKP przystąpi do budowy tunelu.


Po rozmowie z burmistrzem postanowiliśmy zweryfikować na miejscu, jak sprawa wygląda. Z naszych obserwacji przeprowadzonych po godzinie 22 i rozmów z mieszkańcami okolic ulicy Granicznej wynika, że ruch samochodów ciężarowych w godzinach nocnych rzeczywiście jest mniejszy. Niestety, sami zaobserwowaliśmy kilka samochodów ciężarowych, które jechały po 22.00 ulicą Żytnią, ale ruch ten jest zdecydowanie mniejszy niż przedtem. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy do końca roku wytrzymają.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: