Nowa siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. T. Bairda w Grodzisku Maz. jest coraz bliżej realizacji. 19 listopada Burmistrz Grzegorz Benedykciński podpisał w Willi Niespodzianka umowę w sprawie wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Obecnie szkoła muzyczna ma swoją siedzibę w zabytkowym Dworku Skarbków przy ul. Okulickiego. Nie jest to jednak wymarzone miejsce na prowadzenie takiej działalności ze względu na małą powierzchnię użytkową. To w znacznym stopniu ogranicza możliwości placówki, np. przy organizacji koncertów z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańców z każdym rokiem przybywa i jak podkreślał burmistrz, budowa szkół i przedszkoli oraz wszelkiej innej niezbędnej infrastruktury poprawiającej jakość życia w mieście staje się priorytetowe. Stąd też już od dawna w rozmowach przewija się również temat rozbudowania szkoły muzycznej. - Rozwój szkolnictwa muzycznego traktuję jako nasz obowiązek wobec mieszkańców, bo wiem, że zainteresowanie tą szkołą jest duże – mówi Burmistrz Grzegorz Benedykciński, który chciałby, aby szkoła przygotowana była na przyjęcie nawet dwa razy więcej uczniów niż obecnie.

Jak podkreśla dyrektor PSM Wioletta Hajdus, wzrost ilości uczniów zależy przede wszystkim od możliwości zatrudnienia większej kadry pedagogicznej, ale jednocześnie ma już pomysły, jak zagospodarować nową przestrzeń  – Jak powstanie nowy budynek, będzie można zrobić mnóstwo innych rzeczy, które będą związane ze szkołą. Może powstać np. fundacja czy stowarzyszenie, które już przy większym lokalu będą miały szanse zaistnieć. Na ten moment nie ma nawet mowy o dodatkowych aktywnościach, ale w wielu szkołach działają takie instytucje i się sprawdzają – mówi Pani dyrektor.

Przygotowania do realizacji zadania rozpoczęły się w zeszłym roku, kiedy ogłoszono konkurs na opracowanie „Koncepcji architektonicznej budowy Szkoły Muzycznej wraz z zagospodarowaniem terenu Placu Króla Zygmunta Starego w Grodzisku Maz.”. Ten wygrała firma EBIM Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni i to z tą firmą po przetargu podpisana została umowa na opracowanie wielobranżowej dokumentacji, która wymagana jest do wydania pozwoleń na budowę i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy.

- Koncepcja zakłada budowę szkoły muzycznej z salą koncertową i parkingiem podziemnym. Jest to budynek zlokalizowany przy ul. Wólczyńskiej w zabudowie ścisłej. Posiada trzy kondygnacje naziemne, zespół sal ćwiczeniowych, pomieszczenia administracyjne, szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Mamy nadzieję, że zgodnie z harmonogramem określonym przez Burmistrza uda się uzyskać niezbędne pozwolenia i rozpocząć budowę za półtora roku – mówi Maciej Jaśkowiec, prezes zarządu firmy EBIM. Projekt zakłada również stworzenie wewnętrznego pasażu, który będzie zarazem szkolnym dziedzińcem, foyer sali koncertowej i miejscem koncertów plenerowych, a także miejscem spotkań i aktywizacji mieszkańców. Wokół budynku powstać ma nowa nawierzchnia, oświetlenie, elementy małej architektury i miejsca na sezonowe stragany, a przy ulicy wyniesione przejście dla pieszych. Całość estetyką ma się wkomponować w otoczenie Kościoła Św. Anny i Placu Wolności po rewitalizacji.

Zgodnie z harmonogramem dokumentacja powinna być gotowa najpóźniej do 27 stycznia 2023 r., co oznacza, że już w połowie roku będzie mogło zostać ogłoszone postępowanie przetargowe, w którym poznamy wykonawcę tego zadania. Cały projekt ma więc szansę na zakończenie do 2025 r. Co się stanie wtedy z Dworkiem Skarbków? Tu znajdzie się miejsce na muzeum historii Grodziska.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Szkoła Muzyczna zmieni siedzibę


To może Cię zainteresować: