29 sierpnia Burmistrz Grzegorz Benedykciński i przedstawiciel wyłonionego w przetargu wykonawcy, uroczyście złożyli podpisy pod umową na budowę tężni w Grodzisku Maz. Zwycięzca procedury konkursowej – firma Sorted – wybuduje ją w ciągu 8 miesięcy. Kolejne tężnie powstaną też w Pruszkowie

Tężnia pojawi się w północnej części Parku Skarbków. Umożliwi to dojście do niej od strony ulicy Bartniaka. Tężnia będzie miała wysokość 8 metrów, szerokość 16 metrów. Konstrukcja będzie drewniana, zadaszona, a jej kubatura będzie wynosić blisko 1000 metrów sześciennych. W ramach umowy dotyczącej grodziskiej tężni, wykonawca zagospodaruje również najbliższe otoczenie. Dzięki temu w Parku Skarbków pojawią się również alejki i dodatkowe oświetlenie. Zainstalowane zostaną m.in. stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci.

 – Podjąłem decyzję, by zrobić to w tym parku, ponieważ wiele razy byłem pytany o to, kiedy będzie ta tężnia? Nie tylko pytały mnie o to osoby w wieku „sanatoryjnym”, ale również ci, których dzieci mają problemy zdrowotne: z płucami, z oddychaniem. Mówili mi, że fajnie, gdyby ta tężnia była tutaj, bo muszą jeździć do Konstancina, do Ciechocinka – mówił Burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Grodzisk był kiedyś uzdrowiskiem. Tu było sanatorium Bojasińskich, w tym parku odpoczywał Władysław Reymont, Zofia Nałkowska, Bolesław Prus. Idziemy w kierunku takim, żeby Grodzisk, poza tym, że jest miastem przemysłowym, spełniał również takie kryteria, aby można tu odpocząć, pooddychać powietrzem wypełnionym tym, co dają nam tężnie.

Na realizację inwestycji wybrana firma ma 240 dni. Przedstawiciel wykonawcy zapewnił, że z tężni będzie można korzystać na przełomie kwietnia i maja 2022 r. Obecny przetarg był trzecim podejściem do sfinalizowania tej inwestycji. Dwa poprzednie postępowania unieważniono, ponieważ potencjalni wykonawcy zaproponowali ceny znacznie wyższe, niż te zaplanowane przez urzędników. Magistrat chciał przeznaczyć na tężnię ok. 700 tysięcy złotych, tymczasem po otworzeniu ofert okazało się, że budowa mogłaby pochłonąć 300 tysięcy złotych więcej.

Grodzisk Mazowiecki nie jedyna gmina, która będzie budować na swoim terenie tężnię solankową. Dwa nowe obiekty stanął w Pruszkowie: w Parku Mazowsze (zwanym potocznie glinkami Hosera) i w okolicy Szpitala na Wrzesinie.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: