W najbliższą sobotę, 21 lipca 2012 roku odbędzie się uroczyste rozpoczęcie budowy pierwszego w Polsce i największego w tej części Europy tematycznego parku rozrywki Adventure World Warsaw.

Park powstanie na działce o powierzchni 228 ha pod Grodziskiem Mazowieckim, na terenie wsi Tłuste, Chlebnia oraz Kłudno Stare. Działka ta położona jest przy autostradzie A2, dzięki czemu z Warszawy będzie można dojechać do Parku zaledwie w pół godziny.

Adventure World Warsaw to inwestycja łącząca w sobie park rozrywki z ponad 25 głównymi atrakcjami, 2 hotele z łącznie 800 pokojami. Na terenie AWW powstanie największy w Polsce aquapark, część rozrywkowa z kinami, restauracjami, sklepami i klubami. Park rozrywki składać się będzie z pięciu tematycznych krain – dwóch całorocznych: Baśniowej Polski oraz Zaginionego Królestwa, a także trzech czynnych od kwietnia do listopada - Laguna Magicznych Stworzeń, Wyspa Zamkowa oraz Kraina Legend.

Na gości będą czekały różnego rodzaju atrakcje, takie jak kolejki górskie, zjeżdżalnie wodne, baseny ze sztucznymi falami, interaktywne fontanny, przejażdżki łodzią czy karuzele. W części całorocznej znajdziemy zlokalizowane wewnątrz budynków place zabaw dla dzieci, interaktywne pokazy i animacje oraz ogromny aquapark, a wszystko to w niesamowitej scenerii baśń i legend. Przewiduje się, że w pierwszym roku funkcjonowania Adventure World Warsaw park odwiedzi około 3 milionów gości.


O parku Adventure World Warsaw można było przeczytać wielokrotnie na łamach naszego portalu. Wielu czytelników pamięta słynne nadzwyczajne grodziskie sesje rady, gdzie zmieniane było studium i uchwalany plan zagospodarowania dla tych terenów. Słysząc przeróżne lokalne mity na temat nowopowstającej inwestycji i jej lokalizacji na tydzień przed oficjalnym rozpoczęciem budowy, w celu ich obalenia rozmawialiśmy z Panią Kaliną Paluch z Biura Prasowego Adventure World Warsaw.

- Gmina Grodzisk Mazowiecki to lokalizacja ze wszech miar korzystna – mówi Pani Kalina Paluch. - Oczywiście możliwość dojazdu autostradą A2 bezpośrednio do parku jest jedną z jej najważniejszych zalet, ale niezwykle istotna była też doskonała współpraca z przedstawicielami gminy. Stworzyli dla tej inwestycji bardzo dobry klimat i wspierali nas w wielu procesach formalno-prawnych, między innymi w uzyskaniu zgody Ministerstwa Rolnictwa na odrolnienie gruntów wchodzących w skład działki. Lokalizacja parku w centralnym punkcie kraju, z dobrym dojazdem do lotniska oznacza także doskonałą dostępność obiektu dla gości z zagranicy. Przewidujemy, że będą oni zatrzymywać się u nas na kilka dni, ponieważ Adventure World Warsaw jako kompleks wypoczynkowy składać się będzie nie tylko z parku tematycznego i wodnego, ale także dwóch hoteli z łącznie 800 pokojami.

O: Jakie inne lokalizacje były brane pod uwagę?

Pierwotnie brana była pod uwagę lokalizacja w Złotokłosie k. Piaseczna, jednak ostateczny wybór padł na Grodzisk Mazowiecki, z czego bardzo się cieszymy - tu współpraca przebiega naprawdę wspaniale, warunki dla inwestycji są idealne.

Jakie są Państwa plany na najbliższy czas, jakie wymogi formalne muszą jeszcze państwo spełnić i kiedy ruszy budowa?

Na dniach spodziewamy się uzyskać pozwolenie na budowę, a pierwsze prace rozpoczną się krótko po oficjalnej uroczystości, która odbędzie się 21 lipca. O "wejściu" pierwszych maszyn na budowę spodziewamy się poinformować w perspektywie najbliższych tygodni, najprawdopodobniej już w nowym miesiącu.

Do zarządzania i koordynacji budowy parku Adventure World Warsaw utworzona została spółka Las Palm sp. z o.o. Prezesem Zarządu Spółki jest pochodzący z Holandii biznesmen Peter Jan Mulder. Fundusze umożliwiające powstanie Adventure World Warsaw zapewni międzynarodowe konsorcjum inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z siedzibą w Luksemburgu. W pierwszej fazie projektu wartość inwestycji ma wynosić około 620 milionów euro. Na prace związane z przygotowaniem parku do maja 2012 r. włącznie wydano już przeszło 33 miliony euro.

W parku Adventure World Warsaw powstanie około 3000 nowych miejsc pracy, a kolejnych kilku tysięcy można będzie oczekiwać w miarę rozwoju okolicznego biznesu związanego z parkiem.

Ukończenie budowy parku i osiągnięcie stanu gotowości do testów przewidziane jest na koniec 2014 roku. Wielkie otwarcie parku dla gości zaplanowano wczesną wiosną 2015 roku.

Przy projekcie pracują najlepsze firmy z branży parków rozrywki oraz konsultanci o światowej renomie i wieloletnim doświadczeniu w biznesie rozrywkowo-wypoczynkowym. Od ponad roku z Las Palm współpracują m.in. firmy Jora Vision, Vekoma Rides Manufacturing, Hafema, Tebodin, Kancelaria Wardyński i Wspólnicy oraz architekci z firmy AGS Architects. Do zespołu dołączyli m.in. Steven Shaiken i Douglas Trueblood, posiadający ogromne doświadczenie w pracy dla globalnych koncernów z branży rozrywkowej, przede wszystkim Universal Studios czy Disney.

Park tematyczny Adventure World Warsaw stanowi pierwszy etap planowanej inwestycji. W drugiej fazie przewidziano m.in. budowę drugiego parku tematycznego, dużego centrum rozrywkowego, centrum konferencyjno-biznesowego oraz luksusowego SPA.

W najbliższych tygodniach nasza redakcja postara się przybliżyć Państwu wiele szczegółów nowo powstającej pod Grodziskiem inwestycji. Szerzej opiszemy planowane na terenie Adventure World Warsaw atrakcje. Zwrócimy również uwagę na kwestie techniczne jak i ochrony środowiska. Czy Las Palm pomimo ostrego klimatu przyjmie się pod Grodziskiem? Zobaczymy w najbliższym czasie…

 
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: