„Ptaki za oknem” to zbiór kilkudziesięciu barwnych zdjęć. Mali i duzi miłośnicy przyrody mogą podziwiać gatunki ptaków, które zostały uwiecznione w okolicy Grodziska Mazowieckiego przez fotografa Jacka Wierzejskiego.

Wystawa pierwotnie miała odbyć się w Mediatece. Pandemia pokrzyżowała te plany. Codziennie na profilu facebookowym Mediateki zamieszczane są kolejne zdjęcia. Każde z nich, oprócz opisu, zawiera plik dźwiękowy z nagranym głosem prezentowanego ptaka.

- Jeszcze przed pandemią prowadziliśmy klub filmowy „Słowem widziane”, w ramach którego prezentowaliśmy filmy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących. Staramy się, aby jak najwięcej naszych inicjatyw było dostępnych dla tego środowiska – mówi pomysłodawczyni projektu, Kinga Kunicka, specjalistka do spraw kultury z grodziskiego Ośrodka Kultury. – Przypomniałam sobie o wydanej wiele lat temu encyklopedii ptaków dla osób niewidzących. Postanowiłam, że spróbujemy ten pomysł przenieść do nas, do Grodziska. Fotografia bardzo dobrze prezentuje się w internecie, więc pomyślałam, że możemy zrobić wystawę on-line. Fantastycznie byłoby również usłyszeć głosy tych ptaków. Autor zdjęć, pan Jacek Wierzejski fantastycznie zareagował na ten pomysł. Docenił fakt, że to działanie innowacyjne. Kontaktowałam się również z panem Jerzym Orłem, prezesem Stowarzyszenia 04-O, działającego na rzecz osób niewidomych z powiatu grodziskiego, który bardzo pomógł mi w tym projekcie.

Prezentację fotografii rozpoczęto 9 maja 2020 r., w Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Zdjęcia będą publikowane do 29 maja 2020 r. pod adresem: FB/MediatekaGrodziskMaz/

 


Ten, jak i wiele innych artykułów przeczytasz od środy, 20 kwietnia br., w numerze 5 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Co zdradza raport dotyczący działań dyrekcji w szkole w Książenicach
  • Dostaną panele - chcę wyciąć drzewa
  • Wywiad z Burmistrzem Podkowy Leśnej
  • Kulisy odwołania przewodzniczącej Rady Miasta Milanówka Janiny Moławy
  • Życie powoli wraca do normy - o luzowaniu obostrzeń
  • Szpital Zachodni z maszyną do testów na koronawirusa
  • Niecodzienna wirtualna wystawa w mediatece
  • Podkowiańskie Lajfy
  • Nowy cykl historyczny
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: