Gmina Jaktorów rozwija się od lat. Prawie wszystkie drogi są utwardzone, na większości są już zamontowane latarnie. Rozwijają się także sieci wodociągowe, czy gazowe. Co za tym idzie rośnie również liczba mieszkańców.

W 1995 roku gminę Jaktorów zamieszkiwało 8 837 osób. Jako gmina wiejska nie wyróżniała się niczym nadzwyczajnym. Jednak na koniec 2020 roku w stosunku do 1995 przybyło blisko 3,5 tysiąca mieszkańców i liczba wyniosła 12 359 osób. Obecnie jest to teren, który z pełną odpowiedzialnością można nazywać mieszkalnym i nie ma już prawie nic wspólnego z rolnictwem.

Tak znaczący przyrost mieszkańców nie jest przypadkiem. Władze gminy od wielu lat podejmują działania mające na celu rozwój w kierunku mieszkaniowym. Asfalt położony na prawie wszystkich drogach gminnych, latarnie sukcesywnie montowane na kolejnych ulicach, a obecnie wymieniane na najnowszą generację LED, która nie tylko daje oszczędności, ale również zwiększa ilość emitowanego światła przez co poprawia bezpieczeństwo. Ponadto rozwijające się sieci wodociągowa, czy gazowa. Duże i nowoczesne zespoły szkolno-przedszkolne wraz z dużymi halami i kompleksami sportowymi. To opis, który spokojnie można przypisać miastu, a nie gminie wiejskiej.

Dlatego pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim, a Żyrardowem coraz chętniej zaczynają budować się ludzie. Zarówno młodzi jak i starsi. Świetne skomunikowanie ze stolicą oraz całą Polską dzięki pobliskiej autostradzie A2 również jest dodatkowym atutem. Czy trzeba czegoś więcej, aby zdecydować się na zakup działki i wybudowanie własnego domu? Tak. Jest jeszcze jeden aspekt, którym gmina Jaktorów wyróżnia się. Jest to wszechogarniająca natura. Cześć gminy położona jest na obszarze Bolimowsko-Radziejowickiego z doliną środkowej Rawki obszaru chronionego krajobrazu. W Międzyborowie jest także Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Wydmy Międzyborowskie”. Ten akurat poza swoim naturalnym pięknem podczas spacerów zachwycił dodatkowo mieszkańców jako świetne miejsce dla dzieci do jazdy na sankach. Natura to również dzikie zwierzęta. Tych nie brakuje i bez problemu mieszkańcy mogą za oknami swoich domów ujrzeć sarny, jelenie, a czasem nawet łosia.
Miejmy nadzieję, że rozwój gminy dalej będzie utrzymywany w obecnym tempie. Dzięki temu już za kilka lat miejscowości Jaktorów, czy Międzyborów mogą okazać się miasteczkami.

Liczba miekszańców gminy Jaktorów w poszczególnych latach (co 5 lat):
1995 – 8 837
2000 – 9 455
2005 – 9 998
2010 – 10 780
2015 – 11 722
2020 – 12 359

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: