Na terenie Międzyborowa działa aktywnie prowadzony przez dwie instruktorki klub muzyczny ,,The Tonacja’’. Młode pokolenie aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich i powiatowych festiwalach piosenki i poezji, a wspólne występy jednoczą zespół, którego wzajemna siła i pasja zaprowadziła do niejednego sukcesu.

Harcerski Klub Piosenki „The Tonacja” istnieje od października 2021 r. Prowadzony przez druhny Weronikę Gmurek oraz Katarzynę Wilk. – W młodości brałyśmy udział w różnych festiwalach harcerskich i myślę, że ukształtowało to nasz pogląd na kulturę muzyczną. Stąd pomysł na stworzenie klubu – mówiła Katarzyna Wilk.

Klub rozwijał swoją działalność w niezwykle trudnym okresie pandemii, niemniej już w 3 miesiącu członkowie mieli okazję uczestniczyć w swoim pierwszym festiwalu, na którym udało się im zająć 3. miejsce. – Była to dla nas niezapomniana przygoda, z której wróciliśmy pełni energii, chęci do działania i dalszej pracy (...) Nieskromnie powiem, że odnieśliśmy sukces w każdym konkursie, na który udało nam się pojechać – mówiła Katarzyna Wilk. Krótkie doświadczenie nie przeszkodziło w zdobywaniu kolejnych laurów, m. in. na Festiwalu „Harcogranie” w Starachowicach oraz na XVI Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „MITOGRAJ” w Skierniewicach. Warto dodać, że w ramach XIV Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Piosenki „Wiosenne Czarowanie” odbywającego się między 12 a 14 maja w Legionowie zespół stanął na podium w aż sześciu kategoriach.

Na zajęcia uczęszcza obecnie ok. 25 dzieci. – Nasz zespół dzieli się na 3 podzespoły, które są podzielone wiekowo. W ich skład wchodzi: The Tonacja Baby, The Tonacja Junior oraz The Tonacja Teen – mówiła Katarzyna Wilk.

Celem klubu jest rozwijanie umiejętności i posiadanych talentów artystycznych przez młode osoby. – Zdecydowałam się zapisać do grupy dlatego, że bardzo lubię śpiewać. Moja koleżanka Marcelina zaprosiła mnie na jedne z zajęć, które bardzo mi się spodobały i od tego czasu jeżdzę na wszystkie festiwale – mówiła jedna z harcerek Madzia. Na każdy festiwal przygotowany jest specjalny program. W ostatnim młodzież zaprezentowała ciekawy repertuar. – Wykonałyśmy piosenki pod tytułem „Przygoda” oraz „A ja wolę moją mamę”. Była to zdecydowanie radosna część występu – mówiła harcerka Marysia.

Każdy występ łączy się z odczuwaniem emocjami. Pamiętam, że przy pierwszym występie było mi ciężko opanować tremę, jednak z czasem zaczęłam swobodnie czuć się na scenie i czerpać radość z samej obecności na festiwalach – mówiła Marcelina z The Tonacji Junior.

Plany na najbliższą przyszłość klubu sprowadzają się do przygotowań na Koncert Galowy organizowany 2 czerwca w ramach zakończenia roku edukacji. W wydarzeniu mogą wziąć udział rodziny, dzieci i wszyscy zainteresowani działalnością The Tonacji. Dodatkowo w czasie wakacji zespół będzie brał udział w Ogólnopolskim Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Szkolnej „Wiatraczek” w Kielcach. Jest to 10-dniowy obóz muzyczny, na którym dzieci i młodzież zaprezentują swoje talenty podczas przesłuchań i koncertów na terenie miasta Kielce.

Życzymy powodzenia w realizacji kolejnych celów i samych wygranych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Duch muzyki w sercach harcerzy


To może Cię zainteresować: