9 listopada w OSP Międzyborów odbyło się spotkanie przedstawicieli spółki CPK z mieszkańcami gminy Jaktorów. Przedmiotem rozmów była planowana budowa części węzła kolejowego, która jeżeli powstanie „rozjedzie” dużą część tej gminy.

Na wstępie należy zaznaczyć, że spotkanie odbyło się w całkowitym spokoju i w kulturalnej atmosferze. Jest to o tyle ważny aspekt, że na wniosek przedstawicieli spółki CPK zostały zaangażowane ogromne siły Policji. Nie mniej jednak temat jest bardzo drażliwy i budzący duże zaniepokojenie mieszkańców. Dlatego też frekwencja spotkania była bardzo wysoka. Sala na 300 miejsc siedzących była wypełniona po brzegi, a ci którzy nie zmieścili się do środka oglądali wydarzenie na telebimie rozstawionym przed budynkiem. W sumie przybyło ponad 400 osób.

Na dzień dzisiejszy nadal mówimy o koncepcji budowy nowych szlaków kolejowych. Nie zmienia to jednak faktu, że spółka CPK poinformowała o 427 budynkach na terenie gmin Jaktorów znajdujących się w kolizji z torami i otaczającą je infrastrukturą. Jak zauważyli przedstawiciele stowarzyszenia Skreśleni przez CPK, którzy byli organizatorami spotkania jest druga po gminie Baranów liczba budynków do wyburzenia. Kolejnym zagadnieniem, które zostało poruszone, a stało się ogromnym zaskoczeniem była zaprezentowana mapa prognozowanego hałasu. Dla dużego obszaru wschodniej części gminy ma to być 45 decybeli w porze nocnej. Przypomnijmy, że założeniem jest przelot samolotu co 3 minuty - przez całą dobę. Może zatem okazać się, że warunki życia większej niż dotąd zakładano liczby osób pogorszy się diametralnie.

W spotkaniu wzięli również udział parlamentarzyści. Byli to Posłowie Maciej Lasek i Andrzej Rozenek. Obydwaj zabrali głos na końcu spotkania i jednogłośnie negowali sposób, w jaki spółka CPK traktuje mieszkańców gminy Jaktorów.

Transmisja spotkanie przedstawicieli spółki CPK z mieszkańcami gminy Jaktorów

Cześć 1

Część 2

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czy rozjadą Jaktorów


To może Cię zainteresować: