11 września w Teresinie odbyło się posiedzenie Komisji Sejmiku Województwa Mazowieckiego ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i inwestycji towarzyszących. Tym razem komisja spotkała się w Teresinie. Udział w niej wzięli m.in. posłowie Marcin Kierwiński, Maciej Lasek, Andrzej Rozenek, przewodniczący i członkowie Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, samorządowcy z powiatu grójeckiego oraz gmin: Wiskitki, Baranów, Teresin, eksperci i reprezentanci grup społecznych. Posłowie i senator Michał Kamiński będą też obecni na spotkaniu w Jaktorowie 30 września.

Dyskusja na temat CPK trwała ponad 4,5 godz. Została zainicjowana przez informacje strony społecznej, w tym Tadeusza Szymańczaka, który wręczył członkom komisji raport strony społecznej dotyczący realizacji CPK – złożony wcześniej do władz polskich – Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego i parlamentu.

Strona społeczna wyjaśniła też, jak uratować budynki mieszkalne, gospodarcze i jak zagospodarować grunty po wyborach, jeśli ten projekt zostanie zatrzymany. Wykazano i poparto przykładami, jakie środki budżetowe spółka prawa handlowego, jaką jest spółka CPK, wydaje niezgodnie z przeznaczeniem. Kamil Szymańczak, członek Społecznej Rady ds. CPK, zwracał uwagę na to, w jaki sposób są wyceniane grunty i pozostałe nieruchomości.

Parlamentarzyści zabierający głos zauważali, że choć nie są przeciwni rozwojowi Polski, to zdecydowanie sprzeciwiają się rozbojowi na majątku mieszkańców terenów przeznaczonych pod budowę CPK. Dobra Polski nie buduje się na krzywdzie ludzkiej. Mówili o komponentach CPK, KDP, OAW S50/A50 i innych inwestycji w Polsce, które już poniszczyły życie ludziom. Ze strony posłów padły deklaracje zatrzymania budowy CPK po wygranych wyborach przez opozycję. Pozostali uczestnicy mówili o problemach KDP i AOW. Eksperci i mieszkańcy twierdzili zgodnie, że projekt CPK nie ma racji bytu pod względem ekologicznym przyrodniczym społecznym, finansowym a także militarnym.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: