W ostatnią niedzielę na cmentarzu w Budach Zosinych odbyły się obchody 78 rocznicy Bitwy pod Jaktorowem.

W miejscu spoczynku żołnierzy ze Zgrupowania AK Kampinos odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskich żołnierzy, którzy polegli w walce z faszystami 29 września 1944 roku. W miejscu jednej z największych bitew partyzanckich w Europie podczas II Wojny Światowej mówiono o ludziach, dla których największą wartością była Polska. Msza Święta, przemówienia przypominające wydarzenia sprzed 78 lat, apel poległych, wieńce kwiatów i zaduma nad tamtymi wojennymi wydarzeniami – tak oddano hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę i na zawsze pozostali na Ziemi Jaktorowskiej. Było to pierwsze – po dwuletniej przewie związanej z pandemią – spotkanie rocznicowe na cmentarzu w Budach Zosinych. Wzięło w nich udział blisko dwa tysiące osób.

W tym roku – po raz 20 gospodarzem rocznicowych uroczystości był Wójt Gminy Jaktorów Maciej Śliwerski. Nasi mieszkańcy pamięć o tych patriotach, którzy zginęli na naszej ziemi mają bardzo głęboko w sercach – mówił włodarz gminy.

W uroczystościach nie mogło zabraknąć Zarządu Środowiska „Grupy Kampinos” AK z uczestnikami tamtych walk – majorem Waldemarem Sielickim, kapitanem Stanisławem Lipińskim, Witoldem Grzybowskim i prezesem stowarzyszenia Marcinem Biegasem. Byli również obecni – poseł Maciej Lasek, Wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk, przewodniczący Rady powiatu grodziskiego Sławomir Kamiński, wicestarosta Krzysztof Filipiak, przewodniczący Rady Miasta Żyrardów Ryszard Mirgos oraz zastępca burmistrza Grodziska Maz. Tomasz Krupski. Służby mudurowe reprezentowali komendant Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Maz. st. bryg. Krzysztof Tryniszewski oraz komendant komisariatu Policji w Jaktorowie nadkom. Bartosz Zając.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 78 rocznicy Bitwy pod Jaktorowem.


To może Cię zainteresować: