Na wtorkowej sesji Rady gminy Jaktorów Wójt Maciej Śliwerski poinformował, że jego Urząd poszukuje rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie dotychczasowej wysokości opłat dla mieszkańców za odbiór śmieci. Ile to może kosztować gminę? Wg. informacji podanej przez Wójta około 1,6 mln zł rocznie, lecz dokładne wyliczenia oraz ewentualny sposób rozwiązania problemu mają zostać podane podczas kolejnej Sesji Rady gminy 18 grudnia.

Zdaje się, że sama gmina Jaktorów jest w najlepszej sytuacji pośród innych gmin Mazowsza. W zakończonym przetargu uzyskana została cena 27 zł za osobę. Zgodnie z informacją przedstawioną radnym na sesji, w równoczesnych przetargach gmina Grodzisk Maz. otrzymała ofertę 34,50 zł, Radziejowice 36 zł , Milanówek 38,40 zł, a Izabelin aż 41 zł na osobę. O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy Panią Agnieszkę Boniecką, Głównego Specjalistę ds. gospodarki odpadami komunalnymi w jaktorowskim magistracie.

Obiektywna Gazeta Internetowa: Pani Agnieszko, dlaczego oferta jest taka wysoka już wiemy od dawna, ale pytanie dlaczego jest taka niska w porównaniu do innych  gmin Mazowsza?
Agnieszka Boniecka: W gminie Jaktorów od dłuższego czasu prowadzimy kampanię edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci. W tym roku nasze działania skoncentrowaliśmy na współpracy z mieszkańcami. Postawiliśmy na edukację a potem na weryfikację prowadzonej przez mieszkańców segregacji.  Jak widać przynosi ona pożądane efekty i na dzień dzisiejszy wśród naszych mieszkańców widać znaczną poprawę segregacji odpadów. M.in. z tego też powodu firma składająca ofertę podała niższą kwotę. Ryzyko przekroczenia przyszłorocznego 40% stosunku recyklingu jest niewielkie pod warunkiem że wszyscy razem będziemy dalej pracować i poprawnie segregować odpady. Nie zmienia to jednak faktu, że już w 2020 roku wskaźnik ten będzie wynosił 50%, a co za tym idzie jeszcze dużo pracy przed nami.

O: Wójt na sesji Rady gminy poinformował, że pomimo wzrostu kosztów będzie chciał utrzymać ceny dla mieszkańców. Czy są Państwo w stanie powiedzieć, w jaki sposób?
AB: Szczegóły zostaną podane już za niespełna tydzień na kolejnej sesji Rady gminy. Na razie cały czas szukamy najlepszego rozwiązania. Przede wszystkim chcemy, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli konsekwencje sytuacji jaka jest w kraju i co należy podkreślić - jest niezależna od nich, ani od nas jako samorządu. Poza poszukiwaniem rozwiązań doraźnych, naciskamy wraz z innymi samorządami Mazowsza na Ministerstwo Środowiska i Urząd Marszałkowski, aby ustabilizować sytuację w skali województwa, a nawet kraju.

O: Czy w Pani ocenie ceny odbioru odpadów w kolejnych latach będą jeszcze rosły, czy też utrzymają się, a może będą spadać?
AB: Jeżeli chcemy myśleć o zatrzymaniu rosnących cen, to niezbędna jest reakcja i działania Rządu prowadzące do zwiększenia możliwości utylizacji odpadów zmieszanych ( pozostałych po segregacji). Natomiast my jako mieszkańcy musimy dalej pracować nad coraz efektywniejszym segregowaniem śmieci. Ograniczając ilość odpadów zmieszanych jesteśmy w stanie zatrzymać wzrost kosztów ich odbioru. Tak więc jak widać dużo zależy od nas samych – segregacja „u źródła” to podstawa funkcjonowania tego systemu.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przedstawiającej kwestię problemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości z gminy Jaktorów oraz do objerzenia transmisji z Sesji Rady Gminy

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: