Kompostując, będziesz mógł oszczędzać

Pod koniec listopada Rada Gminy Jaktorów uchwaliła nowe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Co to oznacza dla mieszkańców? Jakie będą nowe stawki opłat i co się zmieni?

Od kilku lat drastycznie rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Ze względu na brak zdecydowanych działań ze strony rządu, gminy są pozostawione same sobie. Jedne radzą sobie lepiej, a drugie gorzej. Po kilku latach gołym okiem widać różnice w stawkach. Gmina Jaktorów jest jedną z tych, która od razu bardzo mocno postawiła na edukację mieszkańców w zakresie segregacji odpadów. Pracownicy urzędu odpowiedzialni za gospodarkę komunalną starają się również znajdować różne inne rozwiązania tak, aby koszty odbioru śmieci jak najmniej obciążały kieszenie mieszkańców. Dzięki temu Rada Gminy mogła ustalić jedne z niższych kwot opłat w okolicy. Od 1 kwietnia 2021 r. mieszkańcy Gminy Jaktorów będą płacić za odbiór śmieci po 30 zł od każdej zamieszkałej osoby. Dla porównania podobne gminy wiejskie w okolicy mają stawki – Teresin 30,90 zł, a Radziejowice i Żabia Wola aż 36,38 zł. Należy przy tym zaznaczyć, że stawka 36,38 zł jest maksymalną, jaką gmina może ustalić w związku z zapisami w ustawie.

Nowością, która weszła od bieżącego roku, jest możliwość obniżania przez gminy stawek za samodzielne kompostowanie odpadów zielonych. W takim przypadku mieszkaniec nie oddaje worków z odpadkami kuchennymi, skoszoną trawą czy liśćmi, ale dzięki temu płaci mniej. W gminie Jaktorów zniżka taka została ustalona w wysokości 5 zł od osoby i jest również jedną z najlepszych propozycji dla mieszkańców, ponieważ wtedy płacą oni 25 zł. Ponownie, porównując do sąsiednich gmin – Teresin określił zniżkę na 3,09 zł, co daje kwotę opłaty 27,81 zł, Żabia Wola zniżkę 3,38 zł, uzyskując stawkę 33 zł, a Radziejowice zniżkę zaledwie 2 zł, przez co mieszkańcy tej gminy nie są w stanie płacić mniej niż 34,38 zł za odbiór śmieci na osobę.

Jak już wcześniej napisaliśmy, Gmina Jaktorów bardzo mocno stawia na szukanie rozwiązań dających możliwość obniżenia kosztów odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Jednym z takich działań było zakupienie kompostowników, które od bieżącego roku są przekazywane nieodpłatnie mieszkańcom. Do tej pory działanie to nie wiązało się z żadnymi wymiernymi korzyściami, ale od 1 kwietnia przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z opisywanych zniżek. Podobną akcję w okolicy przeprowadził tylko Brwinów. W pozostałych gminach na zachód od Warszawy trzeba zakupić samemu kompostownik lub go wybudować, aby móc korzystać ze zniżek. Dobrym przykładem w tym miejscu jest o wiele większa i bogatsza gmina Grodzisk Mazowiecki, w której już od sierpnia można korzystać z ulg za samodzielne kompostowanie. Jednak, poza koniecznością zakupu kompostownika przez mieszkańca, różnica w stawkach nie jest tak duża i wynosi raptem 3 zł przy opłacie 29 zł dla gospodarstw niekompostujących i 26 zł dla kompostujących odpady zielone.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że Gmina Jaktorów umożliwia korzystanie ze zniżek dla rodzin wielodzietnych. W przypadku rodziny, w której troje dzieci uczy się, przysługuje dodatkowa zniżka 30%, a dla rodzin z czwórką lub większą liczbą uczących się dzieci jest to aż 50%.

Patrząc na pojedyncze stawki opłat w sąsiednich gminach, może i nie widać aż takiej różnicy. To zaledwie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę 12 miesięcy różnice w kwotach stają się już o wiele większe. Dla porównania czteroosobowa rodzina samodzielnie kompostująca odpady zielone w gminie Jaktorów zapłaci rocznie 1 200 zł, w Żabiej Woli 1 584 zł, a w Radziejowicach aż ponad 1 650 zł.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: