Daniel Olbrychski z odznaką "Zasłużony dla Mazowsza"

fot. ML

W sobotę, 10 lutego 2024 r., w Sali Lustrzanej Pałacyku Kasyno w Podkowie Leśnej aktor filmowy i teatralny Daniel Olbrychski odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Mazowsza” w obecnci małżonki – Krystyny Demskiej-Olbrychskiej, przyjaciół – Jerzego Radziwiłowicza, przedstawicieli sejmu – Piotra Kandyby, lokalnego samorządu oraz licznie przybyłych mieszkańców Podkowy Leśnej. Na uroczystość zaprosili Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ludwik Rakowski – Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Artur Tusiński – Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna. Obecny był również Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Samorząd Województwa Mazowieckiego na wniosek Doroty Stalińskiej, posłanki sejmiku, przyznał odznakę za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Ludwik Rakowski – Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego podkreślił, że Olbrychski "wzbogacił światową kinematografię swoją niezwykłą osobowością na ekranie, autentycznością odgrywanych postaci, emanującą głębią emocji i niezwykłą charyzmą". Spotkanie poprowadził Artur Tusiński – Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, który również wygłosił laudację na cześć odznaczonego. Uhonorowany otrzymał od Miasta Podkowa Leśna kwiaty oraz pamiątkowe pióro. Zostały odczytane również życzenia od Premiera Donalda Tuska.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” ustanowiona została uchwałą nr 141/06 z 10 lipca 2006 r. Jest wyróżnieniem za szczególne zasługi dla Mazowsza. Przyznaje się ją osobom i instytucjom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju województwa, w której działają, wzbogacając dorobek Mazowsza w takich dziedzinach jak na przykład kultura, nauka, edukacja, służba społeczna. To nie jest jedyne wyróżnienie Daniela Olbrychskiego. Otrzymał między innymi: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy artystycznej”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest ponad to Kawalerem Legii Honorowej i Komandorem Orderu Sztuki i Literatury, które przyznano wybitnemu aktorowi we Francji.

Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. Zagrał w blisko 180 filmach kinowych i telewizyjnych. W „Dziadach” Adama Hanuszkiewicza, wystąpił w niezapomnianej roli Gustawa/Konrada, wznosząc się na wyżyny sztuki teatralnej, która też była przykładem zaangażowania politycznego aktora w walce o wolną Polskę.

Sobotnią uroczystość nadania Danielowi Olbrychskiemu Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Mazowsza” uświetnił sam odznaczony recytacją poematu Jana Lechonia „Mochnacki”. Wiersz zabrał słuchaczy na koncert Maurycego Mochnackiego po upadku powstania listopadowego. Tak jak Mochnacki, Olbrychski zachwycił publiczność dynamicznością przekazu wiersza. Aktor przypomniał widowni bolesne wydarzenia z historii Polski, w ten sposób wzmocnił przekaz patriotyczny uroczystości.

Wydarzeniu towarzyszył recital duetu skrzypcowego „ROKduo”. Muzycy zagrali utwory pochodzące z filmu „Ziemia Obiecana” (1974) oraz kolaż z filmów (Potop, Pan Wołodyjowski, Salt) Daniela Olbrychskiego stworzony przez Ewę Golis oraz Andrzeja Kowalczyka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 𝗗𝗮𝗻𝗶𝗲𝗹 𝗢𝗹𝗯𝗿𝘆𝗰𝗵𝘀𝗸𝗶 𝘇 𝗼𝗱𝘇𝗻𝗮𝗸ą „𝗭𝗮𝘀ł𝘂ż𝗼𝗻𝘆 𝗱𝗹𝗮 𝗠𝗮𝘇𝗼𝘄𝘀𝘇𝗮”


To może Cię zainteresować: