Do końca 2024 r. w Komorowie na terenie parku przy stacji WKD powstanie wyczekiwane od ponad 20 lat Centrum Inicjatyw Kulturalnych. 28 czerwca br. Wójt Małgorzata Pachecka podpisała umowę z wykonawcą na budowę tego ciekawego i wyjątkowego pod wieloma względami budynku.

Szczęśliwie jesteśmy w takim momencie, na który społeczność Komorowa czekała ponad 20 lat – mówiła Małgorzata Pachecka. – Kiedy pierwszy raz zobaczyłam projekt „domu kultury” w Komorowie, miał postać rysunku na papierowej serwetce. Narysował go Marek Tyszka, a przyniosła Lidia Kulczyńska-Pilich. Był to projekt bardzo ambitny. Współczesny projekt też jest ambitny.

Pomysł utworzenia miejsca specjalnie dla wydarzeń kulturalnych ma wiele lat. O ten obiekt upominało się wiele stowarzyszeń, wielu przedstawicieli rad osiedli, czy radnych z terenu Komorowa. Warto dodać, że budowa ta nie byłaby możliwa bez 2 mln zł wsparcia od Marszałka Adama Struzika, w imieniu którego list odczytała członek Rady Powiatu Agnieszka Kuźmińska.

Podczas podpisywania umowy o tym wyjątkowym projekcie mówili projektanci. Jak zaznaczyli, pierwotną intencją było, aby obiekt wtapiał się w sąsiedztwo, ale jednocześnie odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności.

Budynek będzie składał się z 5 brył, z której każda spełniać będzie inną funkcję. Pomysłodawcy starali się przeanalizować historię architektury Komorowa, stąd drewniana elewacja, która jest nawiązaniem do pierwszej zabudowy Komorowa, czy proste kształty będące nawiązaniem do modernistycznej zabudowy tego miasta-ogrodu. Rozdzielenie budynku na 5 brył jest też związane z tym, że projektanci starali się zachować cały drzewostan zastany na działce. Dzięki temu budynek w pełni komponuje się z otoczeniem.

Wykonawcą Centrum Inicjatyw Kulturalnych będzie firma MPJ Sp. z o.o. z Warszawy, a  wartość przetargu realizowanej inwestycji opiewa na kwotę 13 348 179,17 zł.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Centrum Inicjatyw Kulturalnych powstanie w Komorowie (Wizualizacje)


To może Cię zainteresować: