9 marca, równo w południe rozpoczęła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budową Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie, inwestycji mającej pełnić funkcję wyczekiwanego od bardzo dawna domu kultury.

W uroczystości oprócz licznie przybyłych mieszkańców i władz samorządowych uczestniczyli m. in. poseł Piotr Kandyba, Marcin Podsendek – wiceprzewodniczący sejmiku, Emil Sawicki – sekretarz Marszałka, przedstawiciele władz powiatu, wykonawcy i architekci tego niezwykle ciekawego budynku.

To jest piękny dzień – mówiła na wstępie Małgorzata Pachecka – Wójt Gminy Michałowice. – Wiele osób czekało naprawdę długo na ten dzień, w którym wmurujemy akt erekcyjny pod budowę Centrum Inicjatyw Kulturalnych, czyli obiektu, który będzie spełniał rolę domu kultury i będzie to miejsce dla wszystkich mieszkańców Gminy Michałowice. Mam nadzieję, że będzie to miejsce zachęcające do organizacji spotkań i wydarzeń kulturalnych, że będzie pobudzało inicjatywy sąsiedzkie.

– Jest mi bardzo miło, że jestem tutaj z wami. Kultura jest bardzo istotna z tego punktu widzenia, że łączy nas wszystkich i mam nadziej,ę że ten budynek będzie właśnie takim miejscem. – mówił do zebranych poseł Piotr Kandyba.

Obiekt ten był przez mieszkańców wyczekiwany bardzo długo. Jak zaznaczyła w swym emocjonalnym przemówieniu Lidia Kulczyńska-Pilich, na ten dom kultury mieszkańcy nie czekali od 20 lat, a prawie 100 lat. Budynek będzie składał się z 5 brył, z której każda spełniać będzie inną funkcję.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych powstanie w Komorowie (Wizualizacje)

Projektując ten budynek pomysłodawcy starali się przeanalizować historię architektury Komorowa, stąd drewniana elewacja, która jest nawiązaniem do pierwszej zabudowy Komorowa, czy proste kształty będące nawiązaniem do modernistycznej zabudowy tego miasta-ogrodu. Rozdzielenie budynku na 5 brył jest też związane z tym, że projektanci starali się zachować cały drzewostan zastany na działce. Dzięki temu budynek w pełni komponuje się z otoczeniem.

Uroczystość przyciągnęła wielu mieszkańców Komorowa, a jej zwieńczeniem był występy artystyczne seniorów w Dziennym Domu Senior+. Inwestycja powinna zostać ukończona na początku 2025 r.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Inwestycja od 100 lat wyczekiwana


To może Cię zainteresować: