Swoje 95 urodziny Szacowna Jubilatka obchodziła uroczyście, łącząc je z obchodami 25 - lecia Wolności, na Uroczystej Sesji Rady Miasta, która odbyła się w Teatrze Letnim w drugim dniu Festiwalu Otwartych Ogrodów, w sobotę 14 czerwca. Podczas Sesji przyjęto 3 uchwały nadające godność Honorowego Obywatela Miasta Milanówka: Barbarze Kaszyckiej, Ryszardowi Witkowskiemu i Luizie Złotkowskiej.
 
Na Uroczystą Sesję zaproszono wielu gości, a wśród nich: władze samorządowe partnerskich miast Welzheim i Lidzbark Warmiński, władze powiatu oraz władze okolicznych gmin, byłych burmistrzów, radnych pierwszej i następnych kadencji, honorowych obywateli Milanówka, mieszkańców miasta odznaczonych statuetką Milanowski Liść Dębu, przedstawicieli działających organizacji pozarządowych oraz mieszkańców.

Po powitaniu zgromadzonych przez Przewodniczącą Rady Marię Sobczak i przyjęciu porządku obrad, Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Starościak, w wygłoszonej prelekcji, przypomniał historię gminy.

Następnie radni, po odczytaniu treści wniosków, które przytaczam w znacznym skrócie, jednogłośnie w głosowaniu imiennym przyjęli uchwały nadające godność Honorowego Obywatela Miasta Milanówka:

Barbarze Kaszyckiej - lekarz pediatra pracujący przez wiele lat w miejscowej przychodni, lecząca małych pacjentów nie tylko w godzinach pracy ale pomagająca im, bezinteresownie, również po godzinach. Społecznik, wrażliwy na potrzeby innych, otaczający troską potrzebujących pomocy, szczególnie ludzi starszych, w tym nauczycieli. Aktywna, angażująca się w różnego rodzaju działalność społeczną. Członek TMM, MU3W i chóru przy parafii św. Jadwigi Śląskiej. Uczciwa, sprawiedliwa, o wysokiej kulturze osobistej, niezależna, nie uwikłana w żadne układy. Wieloletnia mieszkanka Milanówka.

Ryszardowi Witkowskemu – inż. mechanik i mgr inż. lotnictwa. Urodzony 9 maja 1926 r w Milanówku. Syn Felicji Witkowskiej prowadzącej zakład fotograficzny w Milanówku, w którym zdobywał umiejętności fotografowania, wykorzystywane przy współpracy z komórką „Foto” Delegatury Rządu na Kraj. W czasie II Wojny Światowej żołnierz AK. Po wojnie represjonowany. Pilot doświadczany, instruktor lotniczy, autor i tłumacz kilkunastu publikacji z dziedziny lotnictwa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem AK, Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świat, i statuetką Milanowski Liść Dębu za całokształt działalności w okresie wojny i promocję miasta Milanówka. Obecnie mieszka w Warszawie ale cały czas utrzymuje kontakt z Milanówkiem, współpracując z MU3W i z TMM, którego jest członkiem.

Luizie Złotkowskiej – była uczennica ZSG nr 3 w Milanówku, gdzie rozpoczęła swoją bogatą karierę sportową jako panczenistka, pod okiem trenera Krzysztofa Filipiaka. Do 19 roku życia reprezentowała barwy MKS-MOS Pruszków – Milanówek. Zdobywczyni wielu medali, w tym dwukrotnie podczas Mistrzostw Świata oraz dwukrotnie podczas Igrzysk Olimpijskich (bieg drużynowy): brązowego w Vancouver w 2010 r i srebrnego w Soczi w 2013 r. Zawsze podkreśla skąd się wywodzi i gdzie stawiała pierwsze kroki. Wspiera Klub Sportowy „3” Milanówek sprzętem łyżwiarskim i cennymi radami przekazywanymi młodym zawodnikom.

Następnie wręczono medale okolicznościowe z okazji 95-lecia Gminy Milanówek: dwójce równolatków gminy, honorowym obywatelom Milanówka, pierwszemu burmistrzowi Ryszardowi Szadkowskiemu, radnym pierwszej i następnych kadencji, mieszkańcom miasta odznaczonym statuetką Milanowski Liść Dębu, przedstawicielom działających organizacji pozarządowych, staroście powiatu grodziskiego Markowi Wieżbickiemu, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Podkowa Leśna (z pozostałych miast sąsiadujących z Milanówkiem nie było przedstawicieli) oraz członkom delegacji miast partnerskich. Radnych i burmistrza pierwszej kadencji uhonorowano ponadto medalem „25 lat Wolności”.

Po dekoracji były wspomnienia i jedna przestroga skierowana do mieszkańców przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
Ryszard Szadkowski w swoim wystąpieniu przypomniał, że zastał pustą kasę, a po to by urzędnikom wypłacić pensje musiał zaciągnąć kredyt. Przyznał żartobliwie, że w podczas swojego urzędowania podjął wiele decyzji, w tym kilka kontrowersyjnych, do których zaliczył przyjęcie do pracy w Referacie Ochrony Środowiska Jerzego Wysockiego, który później został burmistrzem i jest nim do dzisiaj. Jeden z radnych pierwszej kadencji przypomniał, że mając świadomość trudnej sytuacji finansowej gminy, radni zrezygnowali z pobierania diet.
Była radna Dorota Stalińska, zaniepokojona transmitowanym przez TVP Info spotkaniem przed Urzędem Miasta, które odbyło się 8 kwietnia, apelowała by nie dawać się omamiać ludziom, którzy spadają jak sputniki i próbują załatwiać swoje interesy.
 
Następnie miały miejsce gratulacje składane władzom miasta przez: starostę Marka Wieżbickiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Podkowa Leśna oraz przedstawicieli miast partnerskich.

Po zakończeniu Sesji wszyscy bawili się na „Godach weselnych” – widowisku obrzędowym Leona Schillera w układzie Iwony Dornarowicz, we wspaniałym wykonaniu artystów T-Art., nagradzanych przez widzów gromkimi brawami.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 95 - lecie Gminy Milanówek


To może Cię zainteresować: