Przeszklona fasada frontowa, z geometrycznym wzorem w górnej części i podświetlanym napisem „dworzec kolejowy”. Wewnątrz nowocześnie urządzona przestrzeń obsługi podróżnych – taki jest dworzec w Milanówku, który dziś został otwarty dla podróżnych.

Inwestycja realizowana przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała nieco ponad półtora roku. Dzięki niej dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Rozbudowano go od frontu o nową poczekalnię. Wejście do niej zdobi w całości przeszklona fasada, wykończona białą attyką z artystycznym i geometrycznym wzorem. W jej górnej części zamontowano zegar i podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Ciekawostką od strony peronów jest pozostawienie historycznego i geometrycznego detalu na ścianie oraz ażurowej kraty okiennej. Resztę elewacji poddano renowacji i wykończono białym tynkiem. Bryła dworca zyskała również nową iluminację nocną.

Prawdziwą przemianę przeszło wnętrze budynku. Dzięki rozbudowie podróżni mogą skorzystać z nowej, posiadającej powierzchnię 35 m kw., poczekalni. Jej wnętrze wykończono nowocześnie w jasnej kolorystyce z poszanowaniem wartości architektonicznych. Szczególną uwagę zwraca biały sufit, na którym powtórzono finezyjny wzór z attyki fasady. Z poczekalnią sąsiaduje niewielki hol z kasą biletową. Nowy wystrój wnętrza to efektowne połączenie jasnej posadzki z ciekawym wzorzystym detalem, z melanżową szarością lamperii z lastryko i niebieskim kolorem ścian. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawiły się stylizowane ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Jest ona również w całości klimatyzowana.

Dworce kolejowe zmieniają się na naszych oczach stając się komfortowymi i nowoczesnymi przestrzeniami obsługi podróżnych. Milanówek jest na to kolejnym, doskonałym przykładem. Dzięki zakończonej właśnie inwestycji pasażerowie zyskują kolejny obiekt spełniający współczesne standardy, a także przyjazny wszystkim podróżnym, w tym rodzinom z dziećmi i osobom z niepełnosprawnościami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dworzec w Milanówku to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie mazowieckim. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dzisiaj dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką Milanówka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki zakończonej właśnie inwestycji niewielki, bo liczący niespełna 190 m kw., ale niezwykle ważny dla pasażerów kolei w aglomeracji warszawskiej dworzec w Milanówku, stał się obiektem nowoczesnym, komfortowym i bezpiecznym. Podróżnych z pewnością ucieszy nowa, jasna, przestronna i klimatyzowana poczekalnia, wyposażona w wygodne siedziska, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec w Milanówku powstał dzięki projektowi obejmującemu 8 inwestycji dworcowych finansowanych ze środków europejskich kwotą ponad 46 mln zł. Modernizacja w tym przypadku polega na zastosowaniu najnowszych rozwiązań zgodnych z Europejskim Zielonym Ładem, które zapewnią znaczną oszczędność energii i wody. Modernizacja dworca zapewnia również komfort i bezpieczeństwo pasażerów, co z pewnością zachęci więcej osób do korzystania z tego zrównoważonego środka transportu. Gratulujemy realizacji tak wielkiej inwestycji, która jest doskonałym przykładem na to, że polityka spójności gwarantuje poprawę życia obywateli Polski, a także pozwala zachować pamięć historyczną – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Poza zmianą estetyki dworzec w Milanówku stał się również bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalnie przystosowanych toaletach.

Na dworcu po przebudowie jest również bezpieczniej. W budynku zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku, nad czym czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) odpowiedzialny za optymalizację zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Dzięki inwestycji zmieniło się również bezpośrednie otoczenie budynku. W jego sąsiedztwie ułożono nową nawierzchnię, a także uporządkowano tereny zielone i wykonano nowe nasadzenia ozdobne. Zamontowano również nowe stojaki rowerowe, ławki, kosze oraz oświetlenie.

Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac budowlanych jest Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dworzec w Milanówku oficjalnie otwarty!


To może Cię zainteresować: