Konno z Milanówka do Japonii

„Konie zawiozły mnie do Japonii” Pisze na swoim FB 23-letnia Anna Bortnik. Śledząc drogę jaką dzielna pasjonatka jeździectwa przebyła z Milanówka do Nihon University w Japonii dowiadujemy się, jak miłość do koni, talent i pasja sportowa, połączone z wytrwałością i odpornością na porażki, pozwalają osiągać, a nawet prześcigać marzenia.

Anka pierwszy raz „dosiadła” kucyka, gdy miała 5 lat. Zrzucona przez „Muchomorka” zażyczyła sobie natychmiast powrotu na siodło. I tak jej zostało…

Gdy miała 10 lat zaczęła jeździć sportowo. Na pierwszym swoim koniku – „Azteku” startowała jako zawodniczka w ujeżdżeniu i skokach. Od 2008 do 2018 roku startowała jako członek Kadry Narodowej, najpierw w klasie pony, potem juniorów i młodych jeźdźców. Później, na koniu „Boogie” zaczęła startować w trudnej konkurencji WKKW (ujeżdżenie, skoki i bieg terenowy oceniane są łącznie).

Zdobywczyni medali Pucharu Polski w  WKKW, ujeżdżeniu i skokach oraz wysokich miejsc z zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. 14-letnia Anna w 2012 roku na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich startując w WKKW została wicemistrzynią Polski juniorów młodszych przywożąc do Milanówka srebrny medal.

To były trudne lata. Konie, będące w zasięgu finansowym rodziców, nie dawały większych szans na „rozwinięcie skrzydeł”. Nie udało się też uzyskać wsparcia finansowego w postaci stypendium od władz samorządowych Milanówka. Jedynym menagerem i wsparciem logistycznym była mama Dorota, zarówno organizująca uczestnictwo w zawodach,  jak przewożąca przyczepą konie po całej Polsce. Kolejne sukcesy jeździeckie pozwalały walczyć dalej.

Anka była zawzięta i zakochana w koniach. Ukończyła Mistrzostwa Europy WKKW juniorów w Białym Borze (2015), Mistrzostwa Europy WKKW młodych jeźdźców w Montelibretti we Włoszech (2016) i w Fontainebleau we Francji (2018). Czytając określenie „ukończyła” należy pamiętać, że w zawodach WKKW sukcesem jest już samo ukończenie wszystkich trzech konkurencji. Te ostatnie osiągnięcia łączą się z tym, że w latach 2015-2018 trenowała u jednego z najlepszych zawodników francuskich WKKW, Maxima Livio w szkole jeździeckiej Ecurie Livio pod Saumur oraz startowała w zawodach WKKW z licencją gościnną Francuskiej Federacji Jeździeckiej (FFE) – cały czas na swoim ukochanym „Black & White”, prywatnie – „Budrysie”.

W tym czasie Anna zdała polską maturę w Liceum Społecznym w Milanówku i pierwszy etap matury francuskiej (2016), następnie maturę francuską w Saumur (2017) i rozpoczęła studia BTS Commerce International (handel międzynarodowy) w Angers.

Po ukończeniu studiów BTS (odpowiednik 2 pierwszych lat studiów licencjackich lub jednolitych inżynierskich) w 2019 roku rozpoczęła w Angers zaoczne studia licencjackie ENACO (Ecole Nationale de Commerce) „E-commerce. W tym samym czasie, znana już w międzynarodowym środowisku jeździeckim jako utalentowana zawodniczka, otrzymała propozycję studiów w Japonii w Nihon University w połączeniu ze stypendium sportowym w klubie jeździeckim uczelni, zrealizowaną jesienią 2019 r. Mając do dyspozycji klubowego konia, szybko pokazała swoje umiejętności błyszcząc w lokalnych zawodach. Obecnie, na początku listopada, startuje w czteroosobowej reprezentacji jeździeckiej Nihon University na Uniwersyteckich Mistrzostwach Japonii – jak zawsze w WKKW.

Konie są niewątpliwie pasją i miłością Anny i poświęca im wiele czasu, nie tylko w siodle. Tym bardziej należy podziwiać, że w czasie niespełna rocznego pobytu w Japonii zdążyła, niemal nie zsiadając z konia, ukończyć dwustopniowy kurs języka japońskiego w Tokio, rozpocząć studia zawodowe w Nihon University w Fujisawie na kierunek "International Development", równocześnie przygotowując zaocznie pracę licencjacką na uczelni w Angers.  O urodziwej dziewczynie z Milanówka, z orłem na piersi, pisze japońska prasa.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: