W minioną środę podpisana została umowa na termomodernizację dwóch milanowskich szkół. Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzymał ponad 3,1 mln zł dofinansowania w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020. Czy termomodernizacja dojdzie do skutku?

Podczas konferencji na terenie SP nr 3 umowę w sprawie dofinansowania podpisali: marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski i skarbnik Bożena Sehn. W spotkaniu wziął również udział Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Prace prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Piotra Skargi oraz w Szkole Podstawowej nr 3 im. Fryderyka Chopina w Milanówku. Obejmą one m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem, ocieplenie stropodachu oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Poprawiona zostanie także izolacja cieplna oraz zmodernizowany zostanie system grzewczy w szkołach. Stara instalacja grzewcza będzie wymieniona, a w budynkach zamontowane zostaną grzejniki płytowe z termostatem. Ponadto w placówkach zaplanowano montaż gazowych absorpcyjnych pomp ciepła – w SP nr 1- trzech, a w SP nr 3 – czterech.

Inwestycja przyniesie przede wszystkim oszczędności dzięki m.in. mniejszemu zużyciu energii do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Dzięki redukcji strat ciepła zoptymalizują się koszty zużycia energii, a gmina będzie płaciła niższe rachunki za ich ogrzewanie. Poza tym po przeprowadzonych pracach remontowych szkoły będą bezpieczniejsze, bardziej funkcjonalne i ładniejsze.

Projekt termomodernizacji szkół nie ruszy niestety bez akceptacji Rady Miasta Milanówka, która musi znaleźć środki na wkład własny do projektu. Jak wielu mieszkańców Milanówka pamięta, potrzeba taka została zgłoszona w budżecie miasta przez Burmistrza. Niestety, większość w radzie nie podzielała potrzeby poprawy warunków pracy uczniów i nauczycieli. O potrzebie inwestowania przede wszystkim w drogi i kanalizację, a nie kulturę i edukację - mówił podczas otwarcia FOO radny Piotr Napłoszek. Czy radni przemyślą swą decyzję i przekażą środki na tę niezwykle potrzebną inwestycję? Zobaczymy na jednej z najbliższych sesji.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Szkoły Podstawowe w Milanówku przejdą termomodernizację


To może Cię zainteresować: