Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Milanówku rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele św. Jadwigi Śląskiej, odprawiona w intencji Ojczyzny, przez proboszczów dwóch milanowskich parafii. W mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz Milanówka, powiatu grodziskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Następnie uczestnicy mszy świętej przeszli na pobliski skwer im. Stefana Starzyńskiego, gdzie przedstawiciele władz miasta i powiatu grodziskiego, kombatanci, harcerze z Hufca ZHP im. Janusza Kusocińskiego, uczniowie milanowskich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, PiS oraz Truskawkowego Przedszkola złożyli wiązanki kwiatów. Burmistrz Jerzy Wysocki, w krótkim przemówieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 221 lat, wspomniał o realizowanym przez miasto, z 30-letnim opóźnieniem, projekcie kanalizacyjnym i zaprosił wszystkich na Piknik Rodzinny, przygotowany przez MCK na skwerze przy ul. Starodęby.

Był to prawdziwy piknik rodzinny. Mieszkańcy, na których czekało wiele atrakcji, przyszli całymi rodzinami. Wielu zasiadło na przyniesionych i rozłożonych na trawie kocykach. Piknik trwał od godz. 14.00 do 18.00. Wielu mieszkańców udekorowało swoje stroje biało – czerwonymi kotylionami, robionymi przez dzieci przy pomocy pracowników MCK. Organizatorzy mieli propozycje dla ciała i dla ducha. Można było napić się dobrej kawy i zjeść ciasteczka serwowane przez sklep z herbatą i kawą z Podkowy Leśnej, spróbować potrawy przygotowanej w „Kociołku Króla Stasia” wg. przepisu ze Staropolskiego Zapiecka, zobaczyć pokaz dawnego tańca w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego Gratia Iuvenis i pokaz historycznej konnicy. Młodzi aktorzy z Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego, spektaklem dworskim przygotowanym przez Iwonę Dornarowicz – wprowadzili zebranych w klimat dworu królewskiego. Najmłodsi uczyli się pisać gęsim piórem i atramentem, wykonywać peruki i żaboty. Wielu korzystało również z okazji przejechania się bryczką, tonącymi w zieleni i słońcu ulicami Milanówka.

Podczas pikniku miałam okazję rozmawiać z wieloma mieszkańcami Milanówka. Wszystkim bardzo podobał się pomysł zorganizowania pikniku. Wielu było zaniepokojonych niewielkim udziałem dzieci i młodzieży oraz nauczycieli w patriotycznej uroczystości pod pomnikiem na skwerze Stefana Starzyńskiego. Dzielili się ze mną swoją troską o patriotyczne wychowanie młodzieży. Słusznie uważali, że lekcji historii i patriotycznej postawy można uczyć nie tylko w klasach lekcyjnych ale również podczas uroczystości odbywających się w kościołach, pod pomnikami, a także na cmentarzach. Można się ich uczyć również od dzieci z Truskawkowego Przedszkola, które zawsze są obecne na uroczystościach i składają bukieciki kwiatów pod pomnikiem. Warto, by o tym pomyśleli dyrektorzy i nauczyciele milanowskich szkół. Wiele osób, z którymi rozmawiałam uważało również, że uroczystość związana z 221 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie jest najlepsza okazją do informowania mieszkańców o trudach związanych z realizacją projektu kanalizacyjnego, że może lepiej było by przypomnieć patriotyczną postawę wielu mieszkańców Milanówka i ich przodków.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Milanówku


To może Cię zainteresować: