1 sierpnia mieszkańcy Milanówka obchodzili 159. rocznicę urodzin Michała Lasockiego, założyciela Letniska Milanówek. Urodzinowe spotkanie przy tablicy upamiętniającej Michała Lasockiego, znajdującej się przy ul. Kościuszki, na obrzeżach parku jego imienia, odbyło się, podobnie jak w latach poprzednich, z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej.

Michał Lasocki urodził się 1 sierpnia 1862 r w Zaborowie. W 1899 r nabył Milanówek od matki  Bronisławy. Następnie utworzył spółkę, która zajęła się parcelacją terenów. Przypominając życiorys Michała Lasockiego, pani Anna Kuldanek  zwróciła uwagę na kilka najważniejszych faktów: doprowadzenie do Milanówka linii kolejowej dzięki staraniom założonej wcześniej spółki, założenie w 1908 r Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, ofiarowanie działek pod budowę: kościoła św. Jadwigi, ośrodka rekreacyjno-kulturalnego „Rozrywka” i Teatru Letniego. Przypomniała, że Michał Lasocki był także sędzią w Grodzisku Maz. Działka, przy którym mają miejsce urodzinowe spotkania, została również podarowana przez Michała Lasockiego. Michał Lasocki zmarł 11 października 1938r. Pani Anna Kuldanek wspomniała również o pięknym grobowcu znajdującym się na powązkowskim cmentarzu, w którym pochowany jest Michał Lasocki wraz z ojcem, matką i żoną, a który został odrestaurowany z inicjatywy Jerzego Waldorfa (część architektoniczna autorstwa Emila Falkowskiego, rzeźbę wykonał Leonard Marconi).

Następnie, przy tablicy upamiętniającej założyciela Letniska Milanówek  zostały złożone wiązanki kwiatów przez: zastępcę burmistrza Ryszarda Rabana, organizacje pozarządowe, harcerzy z Hufca ZHP im. Janusza Kusocińskiego oraz osoby prywatne.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Urodziny Michała Lasockiego


To może Cię zainteresować: