W lipcu br, mieliśmy wyjątkową okazję poznać historię milanowskiej części linii WKD. Spacer zorganizowany przez pasjonatów kolei zrzeszonych wokół Stowarzyszenia Klub Miłośników EKD/WKD przyciągnął wielu zainteresowanych, którzy mieli okazję poznać historię jak i różne ciekawostki dotyczących tej linii.

Spacer rozpoczął się w okolicach dawnej stacji końcowej, ulokowanej nieopodal stacji kolejowej PKP. Mieliśmy tam okazję poznać historię powstania i funkcjonowania linii, oraz przyczyny jej likwidacji. Idąc dalej śladem nieistniejącego od 1972 roku odcinka, poprowadzonego ul. Warszawską i Grudowską zatrzymywaliśmy się kolejno w miejscach historycznych już przystanków. Podczas każdego postoju mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji i anegdot dotyczących linii WKD jak i ówczesnego życia mieszkańców Milanówka. Każda opowieść była bogato ilustrowana materiałami zdjęciowymi.

Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć wiele śladów dawnej linii, na które nigdy nie zwracaliśmy uwagi. Dawne podkłady kolejowe, czy słupki kilometrowe, obok ścieżki rowerowej przy ul. Grudowskiej są do dziś doskonale widocznymi śladami dawnego szlaku kolejowego. Wspólna wyprawa wzdłuż linii WKD zakończyła się na stacji WKD Podkowa Leśna Główna

Warto przypomnieć, że spacer ten jest już kolejną ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych historią WKD/EKD. Niedawno podobne wydarzenie zorganizowane zostało w Grodzisku Mazowiecki, a wcześniej w Warszawskiej dzielnicy Włochy.

Miło jest nam również zaprosić na kolejne wydarzenie, tym razem dotyczące pierwszego nowoczesnego pociągu EZT wybudowanego w Polsce po 89 roku, czyli pojazdu EN95 eksploatowanego przez Warszawską Kolej Dojazdową. Debata odbędzie się 30 sierpnia o 18.00 w filii Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 15.



Organizatorami są: Warszawska Kolej Dojazdowa, Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD, Wolskie Centrum Kultury oraz stowarzyszenia zrzeszające Miłośników Kolei.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: WKD w krainie jedwabiu


To może Cię zainteresować:

Od piątku, 9 sierpnia br. w pociągach i przy okienkach kasowych WKD dostępny będzie nowy produkt zachęcający do przejazdów pociągami spółki w połączeniu z możliwością rozwoju aktywnych form wypoczynku i wypełniania wolnego czasu. Tym razem chcemy skłonić pasażerów i mieszkańców do przejazdów pociągami WKD wraz ze swoimi pupilami i aktywnego spędzania z nimi czasu. Mapka „Najlepsze wycieczki z WuKaDką i pupilem

Mapka „Najlepsze wycieczki z WuKaDką i pupilem”, podobnie jak opublikowana w ubiegłym roku mapka rowerowa, zawiera trasy o różnym stopniu trudności. Oprócz opisów poszczególnych tras i ich walorów przyrodniczo-krajobrazowych, posiada informacje dotyczące bezpieczeństwa zwierząt oraz promocji zachowań chroniących zwierzęta i przyrodę. Nowa mapa jest elementem promującym wprowadzoną od początku bieżącego roku ofertę „bezpłatny przewóz psa w weekendy i święta”.

Opracowanie nowego instrumentu w postaci mapy, na której zaznaczono wiele okolicznych obiektów o istotnym znaczeniu kulturalnym, a także turystyczno-krajoznawczym umożliwi popularyzację naszej sukcesywnie rozwijanej oferty przewozowej oraz znacząco uatrakcyjni możliwość połączenia podróży pociągami WKD z aktywnymi formami wypoczynku w plenerze dla miłośników turystyki pieszej i zwierząt. Wzorem obowiązującej od dłuższego czasu możliwości nieodpłatnego przewozu roweru w dni wolne w pociągach WKD, wyszliśmy również w analogicznym zakresie naprzeciw oczekiwaniom podróżnych będących miłośnikami zwierząt. Nieodmiennie staramy się zachęcić osoby mieszkające nie tylko w pobliżu linii WKD, ale także na obszarach od niej oddalonych, do częstszego korzystania z podróży pociągami, ułatwiając równocześnie przemieszczanie się pomi Najlepsze wycieczki z WuKaDką i pupilem - od 9 sierpnia