W sobotę, 18 lutego br. odbył się wspaniały koncert „Ziemia Chopina” z cyklu „Klasyka w Starym Kinie”. Usłyszeliśmy włoskiego pianistę Lorenzo Di Bella i mieszkankę Milanówka – Aleksandrę Novina-Chacińską (sopran). Ten sam koncert odbył się w niedzielę, w Brwinowskim Pałacu Kultury. Podobny koncert artyści wykonali we Włoszech na Mugellini Festival. Koncert został przyjęty z ogromnym entuzjazmem.

W wykonaniu pianisty usłyszeliśmy: Andante Spianato, Walca op. 64 n.2, Etiudy op.10 n.38 i n.12, Poloneza op. 53 zwanego „Heroicznym”. Poza tym pianista akompaniował Aleksandrze Novina-Chacińskiej przy pieśniach Chopina. W Jej wykonaniu usłyszeliśmy kilkanaście pieśni, w tym między innymi: „Wiosna”, „Gdzie lubi”, „Śliczny chłopiec”, „Moja pieszczotka”, „Czary”. Na bis artyści wykonali pieśń „Życzenia”. Podziw budzi talent aktorski śpiewaczki.

Na wstępie Aleksandra Novina-Chacińska krótko poinformowała o sukcesach pianisty.  Lorenzo Di Bella to wybitnie utalentowany pianista, genialny wirtuoz. Laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku otrzymał I nagrodę i Złoty Medal na V. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Horowitza w Kijowie. W 2006 roku były prezydent Włoch C.A. Ciampi przyznał mu nagrodę Sinopoli (na cześć słynnego dyrektora orkiestry Giuseppe Sinopoli, który zmarł w roku 2001). Wielokrotnie odnosił sukcesy podczas wiodących koncertów w Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Olimpico w Vicenzy, Teatro delle Muse w Ankonie, Sali Michelangelego w Bolzano, na Festiwalu Liszta w Utrechcie, ETH w Zurychu, Festiwalach Chopinowskich: w Mariańskich Łaźniach, Hamburgu, Berlinie, Pradze, Sarajewie, Pekinie, Szanghaju, Denver, na festiwalu Società dei Concerti w Mediolanie oraz w Audytorium Parco della Musica w Rzymie, gdzie grał z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Santa Cecilia prowadzoną przez Jamesa Conlona. Lorenzo Di Bella jest także bardzo aktywny jako profesor fortepianu w Wyższej Szkole im G. Braga w Teramo, a także jako dyrektor artystyczny „Accademia Pianistica delle Marche” w Recanati.

Przy okazji Aleksandra Novina-Chacińska przypomniała, że wszystkie pieśni były komponowane do słów polskich poetów, a kompozytor nie był z nich zadowolony i zamierzał spalić nuty. Uratowanie pieśni zawdzięczamy jego przyjacielowi. Wspomniała również Teresę Żylis-Garę (sopran liryczny, światowej sławy polska śpiewaczka), która śpiewając „Ślicznego chłopca” na zakończenie kursów wokalnych prowadzonych w radziejowickim pałacu, młodniała i dostawała „zastrzyk energii”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 13 stycznia 2011 prof. Teresa Żylis-Gara udekorowana została Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2012 roku, na podstawie decyzji Prezydenta Republiki Francji, artystkę odznaczono Orderem Oficerskim Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Włoski pianista gra Chopina


To może Cię zainteresować: