Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest rokrocznie 22 kwietnia. Jest to wyśmienita okazja do refleksji nad zmieniającym się klimatem i podejmowanymi przez nas działaniami, by ograniczyć ten proces. Jest to też wyjątkowa okazja, by poprawić nasze małe ojczyzny.

Obchody Dnia Ziemi dawno już wyszły poza zbiorowe sprzątanie śmieci i niemal każda z gmin przygotowała na ten dzień wyjątkowe atrakcje, my uczestniczyliśmy w kilku z nich.

Święto Ziemi w Żabiej Woli

W tym roku już o 9.00 na terenie parkingu między Urzędem Gminy, a Centrum Usług Społecznych, na mieszkańców Żabiej Woli czekała moc atrakcji. Każdy kto przyniósł ze sobą zebrane odpady, mógł wymienić je na sadzonki roślin. Warto zaznaczyć, że kwota ze sprzedaży elektroodpadów zostanie przekazana na stowarzyszenie „Bezdomniaki Żabiowolskie”.

Na najmłodszych czekały konkursy z nagrodami i warsztaty ogrodnicze. Każdy mógł zajrzeć do kącika adopcyjnego stowarzyszenia „Bezdomniaki Żabiowolskie”. Dzień ten był okazją, by skorzystać z porad terenowego punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze – Święto ziemi to też czyste powietrze – mówiła Agnieszka Dąbrowska z Urzędu Gminy. – Dziś wychodzimy do mieszkańców z pomocną ręką, aby opowiedzieć o tym, jak można uzyskać dofinansowanie do wymiany starego kotła, czy na docieplenie budynku lub wymianę stolarki.

Święto Ziemi w Milanówku

Piękne kwiaty czekały też na mieszkańców Milanówka, którzy mogli odebrać je za budynkiem Straży Miejskiej. Każdy, kto przyjechał rowerem, mógł liczyć na dodatkową sadzonkę.

Zasadziliśmy las

W Grodzisku Maz. mieliśmy zaś okazję w trzech miejscach gminy zasadzić las. Tego dnia zasadzonych zostało prawie 1500 sadzonek. Najwcześniej sadzenie rozpoczęło się na działce przy ul. Na Laski. Drugi z lasów powstał na działce przy ul. J Chełmońskiego, nad rzeką Mrowną. Trzeci punkt mieścił się nieopodal świetlicy w Kadach. W każdej z lokalizacji prowadzona był zbiórka elektrośmieci. Był też punkt konsultacyjny dotyczący deklaracji śmieciowych i uchwały krajobrazowej. W akcji wzięło udział wiele organizacji ekologicznych oraz lokalne koła Partii Zieloni i Polska 2050.

Święto Ziemi w Mediatece

Akcja, której misją jest zwrócenie uwagi na ochronę środowiska corocznie łączy ludzi, którzy swoim świadectwem, dają przykład tego, jak ważna jest troska o dobro planety. W ramach obchodów Dnia Ziemi w Grodzisku Mazowieckim przygotowano praktyczne proekologiczne zajęcia dla dzieci
Podczas warsztatów dzieci przy pomocy swoich rodziców zrobiły bransoletki, kolorowe laleczki z włóczki, ozdobiły torebki wykonane z papierowych talerzyków oraz utworzyły kwiatki z dostępnych akcesorii plastycznych. Warto wspomnieć o stoisku, na którym dostępne były farby do malowania różnych wzorków na twarzach najmłodszych. Głównym punktem atrakcji, które wzbudziło największe zainteresowanie było miejsce służące do rzeźbienia kształtów w drewnie z użyciem odpowiednich narzędzi modelarskich.

Spotkania było sposobem na pobudzenie kreatywnych zdolności u najmłodszych. Rozwijanie aktywności poprzez różne działania było efektem wykonywania pracy manualnej. Rodziny miały tym samym okazję spędzić przyjemnie czas wykonując wspólnie ciekawe prace techniczne.

Gmina Nadarzyn. Czysta gmina

W sobotnie przedpołudnie. 22 kwietnia, w większości sołectw gminy Nadarzyn odbyło się WIELKIE sprzątanie. Wspólne porządkowanie odbywa się od kilku lat. Organizowane jest przez wójta i Urząd Gminy Nadarzyn we współpracy z radnymi i sołtysami oraz firmą PU Hetman. W tym roku,  po raz kolejny przewidziane jest ono w dwóch edycjach - wiosennej i jesiennej.

Tę pierwszą mamy już za sobą. Pogoda dopisała dlatego też cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. W sprzątaniu uczestniczyło bardzo dużo rodzin z dziećmi i młodzieży. Biorący udział w akcji zostali zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice. Zebrane odpady wrzucane były do ponad 19 specjalnie ustawionych w różnych miejscach gminy kontenerów. Porządkowanie wspólnej przestrzeni, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców gminy to najlepsza lekcja proekologicznych postaw. W kilku sołectwach po wspólnych porządkach zorganizowane były poczęstunki przy ognisku, grillu.

Jeszcze raz ogromne podziękowania dla uczestników akcji. Wszystkim, którzy poświecili swój prywatny czas i wzięli udział w naszej wspólnej akcji należą się wielkie brawa!

 

 

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: