W ciągu 3 dni w zeszłym tygodniu grodziscy policjanci zatrzymali na drogach powiatu dziewięć osób, które nie powinny znaleźć się za kierownicą samochodów. Wśród nich byli kierowcy w stanie nietrzeźwości, kierujący mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów i kierowcy bez uprawnień. Funkcjonariusze podczas każdej służby prowadzą wzmożone działania kontrolne i reagują na wszystkie sygnały o zagrożeniach, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

W czasie każdej służby funkcjonariusze grodziskiej drogówki i patrolujący rejon powiatu  zwracają uwagę na podejrzane zachowanie uczestników ruchu, świadczące o możliwym stanie nietrzeźwości. W ciągu 3 dni policjanci podczas kontroli kierowców stwierdzili taki stan aż u sześciu z nich. Jadący drogą w Kozerach 26-letni kierowca forda miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście został w porę wyeliminowany z ruchu przez policjantów.

Po dokładnym sprawdzeniu zatrzymanych kierujących policjanci, oprócz niedopuszczalnej dawki alkoholu w organizmie, stwierdzili u niektórych z nich także dodatkowe powody, zabraniające wsiadania za kierownicę aut. 35-letni kierowca opla z ponad promilem alkoholu posiadał także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, nietrzeźwy 49-letni kierowca volkswagena miał cofnięte uprawnienia do kierowania, a 38-latek jechał fordem bez uprawnień. Cofnięte uprawnienia do kierowania miał także kontrolowany kierowca mercedesa.

Efektem intensywnych działań na drogach w ostatni weekend były również zatrzymania kierowców, którzy nie zastosowali się do sądowych wyroków, zakazujących im prowadzenia pojazdów. Oprócz nietrzeźwego kierującego oplem, takie zakazy złamali także kierowcy volkswagena i fiata. 26-latek kierujący tym ostatnim autem był zatrzymywany przez policjantów dwukrotnie, mimo tego, że na jego koncie widnieją trzy wyroki z zakazami prowadzenia samochodów.

Wszyscy zatrzymani przez policjantów kierowcy za złamanie prawa odpowiedzą przed sądem. Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą nawet dwóch lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Za naruszenie zakazu sądowego kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5. Osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, pomimo cofnięcia uprawnień w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpują znamiona przestępstwa, za które jest przewidziana kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Użytkownicy naszych dróg każdego dnia mogą się spodziewać wielu policyjnych kontroli, których celem jest eliminowanie z ruchu niebezpiecznych kierowców. Funkcjonariusze apelują do wszystkich podróżujących o rozważne i ostrożne korzystanie z dróg  i zgłaszanie zagrożeń.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: