Od nowego roku autobusy z logiem Grodziskich Przewozów Autobusowych(GPA) zagoszczą na drogach powiatu pruszkowskiego. Jakie zmiany czekają podróżnych?

Poprawa działania komunikacji publicznej była hasłem wyborczym wielu samorządowców. W realizacji tego postulatu znacznie pomogły środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA), jednak by je pozyskać samorządu musiały rozpocząć znacznie szerszą niż dotychczas współpracę. Stąd powstał Związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe.

Związek działa bardzo prężnie i dołączają do niego kolejne gminy spoza powiatu grodziskiego, widząc korzyści, jakie daje ten pomysł i szanse, których w pojedynkę nie są w stanie wykorzystać. Tę szansę widzą też władze powiatu pruszkowskiego, który przystąpił ostatnio do związku.

Od nowego roku w ramach GPA kursować będzie 28 linii autobusowych na 54 trasach. Aby ułatwić korzystanie z nich, zastosowano następującą zasadę numeracji połączeń:
10-19 – linie obsługujące Gminy Błonie i Milanówek oraz połączenia z tych Gmin do Grodziska Maz.;
20-29 – linie obsługujące Gminy Baranów, Jaktorów i Grodzisk Maz.;
30-39 – linie obsługujące Gminę Żabia Wola oraz południową część Gminy Grodzisk Maz.;
40-49 – wolne numery zachowane dla nowych połączeń uruchamianych w przyszłości;
50-59 – linie kursujące tylko w dni nauki szkolnej, których głównym zadaniem jest dowóz uczniów (są dostępne dla wszystkich Mieszkańców);
60-69 – linie obsługujące Powiat Pruszkowski.

W 2022 planowane jest wykonanie ponad 164 tyś kursów, a praca przewozowa wyniesie około 5 848 100 wozokilometrów.

Ceny biletów jednorazowych normalnych wynoszą w zależności od strefy od 1 do 4 zł.

Ceny biletów miesięcznych wynoszą od 25 do 100 zł w zależności od strefy obowiązywania. Bilet miesięczny normalny ważny na terenie całego Związku (we wszystkich liniach) kosztuje 100 zł. Dobrą wiadomością dla posiadaczy 30 i 90 dniowych biletów ZTM, jest to, że w na terenie Powiatu Pruszkowskiego będą mogli korzystać z autobusów GPA bez dodatkowych opłat.

Zachęcamy do sprawdzenia cennika i rozkładów jazdy.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: