Od jutra cała Polska w żółtej strefie – taką decyzję ogłosił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że od jutra w całym kraju przywrócony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, również na świeżym powietrzu.

Jak podkreślali premier i minister zdrowia, zaostrzenie rygoru sanitarnego wynika z rosnącej z każdym dniem dużej liczby wykrytych przypadków zakażenia korona wirusem. Tylko wczoraj odnotowano ponad 4 tysiące nowych przypadków w kraju oraz 76 zgonów spowodowanych COVID-19. Najwięcej z nich, bo 598 przypadków wykryto w województwie mazowieckim. Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie zatem obowiązywał nie tylko w kinach, restauracjach, budynkach użyteczności publicznej, komunikacji miejskiej czy w sklepach, ale także na ulicach. Nie dotyczy to jednak parków, lasów i plaż. Obowiązek ten nie dotyczy też osób uprawiających aktywność fizyczną, a więc m.in. rowerzystów.

Zmieniają się również zasady organizowania imprez okolicznościowych i zgromadzeń publicznych. W pierwszym przypadku limit gości wynosi 75, w drugim natomiast 150 osób. Limity gości wprowadzono także w lokalach gastronomicznych. Tu przybywać może 1 osoba na 4 metry kwadratowe powierzchni. Na wydarzeniach kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach, np. w kinach, będzie obowiązywać natomiast zasada co 4 miejsce zajęte.

Przypomnijmy, że bardziej rygorystyczne zasady obowiązują w strefach czerwonych. Tych jest w całym kraju 48. Jutro podjęta zostanie również decyzja, czy w związku z nowo obowiązującymi zasadami, nie zostaną także zamknięte szkoły, które miałyby znów przejść na nauczanie zdalne. Obecna sytuacja epidemiologiczna w powiecie grodziskim nie kwalifikowała powiatu do żółtej strefy. Wcześniej, bo w sobotę (03.10) do żółtej strefy trafił natomiast sąsiedni powiat żyrardowski.

Stan epidemiologiczny w powiecie grodziskim na 08.10.2020 na godzinę 13.00:  Do tej pory wykryto tu 235 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim, z czego 11 pochodzi z ostatniej doby. Jedna osoba niestety zmarła. Na kwarantannie przebywa obecnie 989 osób, z czego 212 trafiło do niej podczas ostatniej doby. Są też i dobre wiadomości, bo w powiecie jest 168 ozdrowieńców, z czego 6 z ostatniej doby.

  • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową (ostatnia doba): 989 / (212)
  • Łączna liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 44 / (10)
  • Łączna liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
  • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym (ostatnia doba): 112 / (0)
  • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 / (ostatnia doba): 11 / (2)
  • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / ostatnia doba): 235 / (11)
  • Liczba ozdrowieńców (ostatnia doba): 168 / (6)
  • Liczba zgonów powiązanych z COVID-19 (ostatnia doba): 4 / (1)
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: